fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
Dealdk_223x70px
AvisKlubben_Webbanner_223x70
KlubFyn_Webbanner_Safari_223x70

Svendborg-filial
noterer tilgang

Svendborg: Den lokale filial af Arbejdernes Landsbank i Svendborg har oplevet en kundetilgang på 2,6 procent.

Det skriver Fyns Amts Avis torsdag.

Det kunne filialdirektør Tenna Holm Malling fortælle, da der tidligere på ugen var aktionærmøde på Hotel Christiansminde, hvor 125 aktionærer var mødt frem.

- Uroen i den finansielle sektor har ført til mistillid til bankerne generelt. Derfor søger kunderne mod det sikre og stabile, og det har vi mærket i Arbejdernes Landsbank her i Svendborg i form af tilgangen på de 2,6 procent. Meningsmålinger viser også, at vi er en populær bank, idet vi er blevet henholdsvis nummer to og tre ud af 82 banker i en nylig tilfredshedsundersøgelse, sagde Tenna Holm Malling.

Hun kunne også fortælle, at der er to års ventetid på at blive aktionær i Arbejdernes Landsbank, ligesom hun udtrykte bekymring for ledigheden i Svendborg.

De fremmødte aktionærer blev efter beretningen underholdt af Keld og Hilda Heick, ligesom der var en bid mad.

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30