GOG klar til etnyt håndbold-eventyr
GOG klar til et
nyt håndbold-eventyr
BilledtekstBilledtekst
Foto: Robert Wengler
Seneste Nyt
Sport
Hemming Van blev formand for GOG 2010 A/S. kasper Jørgensen bliver spillende direktør
Håndbold: Der var forår i luften udenfor.Gudmehallerne summede af liv og aktivitet indenfor, mens U6 og U8 under ledelse af blandt andre den tidligere landsholdstjerne Malene Jensen trænede på livet løs i gule trøjer og senere skulle holdfotograferes.
Samtidig blev det nye GOG 2010 A/S en realitet bag lukkede døre for pressen og med kun adgang for aktionærerne en realitet.
- Det er bare kotyme, at kun aktionærer har adgang, sagde formanden fra det gamle GOG Svendborg TGI A/S, Hemming Van, som begrundelse inden mødet gik i gang.
35 minutter tog det at komme dagsordenen igennem. Yderligere 10 minutter senere var bestyrelsen konstitueret med Hemming Van som formand. Steffen Larsen, John Trier, Bjørn Michael Andersen, Peter Honoré, Uffe Jeppesen og Flemming Østergaard udgør den øvrige bestyrelse.
Midlerne blev fundet
- Vi havde sat os et mål med et kapitalgrundlag på to millioner kroner. Det mål blev nået, og det er vi utroligt glade for, siger den nye bestyrelsesformand Hemming Van om den nye solide platform.Moderforeningen GOG Håndbold, der sidder på licensen, er ifølge Hemming Van også blevet solvent. Så et nyt håndboldeventyr med afsæt fra 2. division kan tage sin begyndelse.
Hemming Van stod i spidsen for det gamle GOG Svendborg TGI A/S under det turbolente efterår og det nye års hårde første måneder, hvor man forgæves forsøgte at redde ligaholdet og det gamle selskabs økonomi.
Spillende direktør
Direktøren i det nye selskab er også fundet. Den tidligere liga-anfører Kasper Jørgensen (33 år) bliver efter indeværende sæson spillende direktør. Han var også spillernes repræsentant og anfører under de kuldsejlede forhandlinger.Kasper Jørgensen, der p.t. spiller for Team Sydhavsøerne i 1. division, tiltræder efter indeværende sæson.
- "En superløsning", siger Hemming Van om valget
Assistent bliver chef
Cheftræner for det nye 2. divisionshold bliver Thomas Brandt, der fungerede som assistent under islændingen Gudmundur Gudmundsson.- Gudmundur ville også gerne være med, men han har fået et tilbud, som har været svært at afslå. Det har vi fuld respekt for, siger Hemming Van.
29-årige Thomas Brandt underviser i øjeblikket på Idrætskolerne i Oure. Han er et produkt fra GOG’s egne rækker. Aftalen er indtil videre ét-årig. Og han får nu god tid til at støbe holdet.
- Det bliver en blanding af erfarne folk, unge spillere og et par stykker midt imellem, siger Thomas Brandt.
Den økonomiske elitesatsningen bliver i første omgang kun hos mændene.
Blandt de ansatte i GOG-organisation finder man også andre GOG-koryfæer.
Den tidligere landsholdsspiller Niels Kildelund ansættes i en deltidsstilling som sælger. Og Vivi Kildelund ansættes i administrationen.



