fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
Dealdk_223x70px
AvisKlubben_Webbanner_223x70
KlubFyn_Webbanner_Safari_223x70

Barcelona-klippe
jubler efter storkamp

FC Barcelona spillede en af de bedste kampe i sæsonen, da holdet hjemme vandt 4-0 over Stuttgart i Champions League, vurderer forsvareren Gerard Piqué.
Det var til tider blændende fodbold, da FC Barcelona onsdag aften udspillede Stuttgart og vandt 4-0 på hjemmebane i Champions League.

- Vi spillede en af de bedste kampe i sæsonen. Spiller vi sådan i de næste kampe, kan vi vinde Champions League, siger midterforsvareren Gerard Piqué til TV3+.

Han var med til at holde Stuttgart fra de helt store muligheder, og med sejren er FC Barcelona videre til kvartfinalerne med samlet 5-1.

Fredag finder lodtrækningen til kvartfinalerne sted, men den stærke forsvarer har ingen yndlingsmodstander.

- Det er ligegyldigt, for vi skal kunne vinde over alle hold. De engelske hold er de mest vanskelige, men vi skal slå alle for at vinde, siger Gerard Piqué med henvisning til Arsenal og Manchester United.

Champions League-finalen skal i år spilles på Santiago Bernabeu i Madrid, hvor FC Barcelonas ærkerival Real Madrid har hjemmebane.

Gerard Piqué drømmer om at genvinde Champions League-trofæet netop i den spanske hovedstad.

- Det vil betyde meget. Først og fremmest handler det dog om at genvinde Champions League, men det vil være en stor fornøjelse at gøre det i Madrid, siger han.

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30