fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
Dealdk_223x70px
AvisKlubben_Webbanner_223x70
KlubFyn_Webbanner_Safari_223x70
Jagten på det perfekte billede

Jagten på
det
perfekte
billede

Annonce:

Koncertbilletter

hele året hos

Ole Kirkeby fra reklamebureauet ScanAd i færd med at vurdere de mange billeder - råt for usødet som i et meget omtalt talent-show på tv. Ole Kirkeby siger det selv: - Det er jo X-Factor i en lidt anden branche.
Foto: Stian L’Orange, Skovdal & Skovdal
I et år har Nina Malling skudt tusindvis af billeder i fotofirmaet Skovdal & Skovdals konkurrence for firmaets fotografelever
Odense: Nina Malling og de fire andre fotografelever skal lægge ører til meget. Fra første række i de BoBedre-hvide fotostudier i Havnegade modtager de dommen over deres billeder.

- Det er et sindssygt dårligt billede. Jeg håber næsten, det er for sjov, siger kreativ chef Torben Ravn fra reklamebureauet Stærk om et portræt af en brandmand.

Fotofirmaet Skovdal & Skovdal arrangerer hvert år en konkurrence for deres elever, og dommerne er tre fotochefer fra hver sit reklamebureau.
Jagten på det perfekte billede

Vinderen skal findes ved aftenens lille ceremoni, hvor familie og venner er mødt op for at se de mange billeder.

- Dommerne er hårde, for det er jo ens egne billeder og meget personlige. Men vi er efterhånden blevet hærdede, siger Nina Malling.

Ingen fingre lagt imellem

- Det her er noget rod. Man skal virkelig have næsen tæt på for at se, hvad det er for noget, siger Ole Kirkeby fra Odense-bureauet ScanAd om en billedserie af den danske natur.
Jagten på det perfekte billede

Nina Malling vil dog ikke være den hårde kritik foruden.

- Det giver et enormt indblik i reklamebranchen at se, hvad de lægger vægt på, siger hun, og hendes chef Jakob Skovdal påpeger netop det samme:

- Vi har bedt dommerne om at være hårde og ikke lægge fingre imellem. De sidder alle sammen i reklamebureauerne og skal vælge benhårdt ud, siger han.

Underlige billeder er fede

Fotografierne i de 10 kategorier er taget henover et år.
Jagten på det perfekte billede

- Jeg kan se på mine billeder, at jeg har udviklet mig meget. Nu kan jeg godt kigge på de første og tænke "Aj, det ville jeg virkelig kunne gøre bedre i dag", siger Nina Malling.

På trods af de hårde kommentarer får dommerne også noget ud af opgaven med at vurdere de mange fotografier.

- Det er første gang, jeg er censor, og det har været rigtig spændende. Jeg lærer noget nyt om billeder, siger Torben Ravn.
Jagten på det perfekte billede

- I det daglige vælger jeg meget billeder ud fra, hvad der vil passe til en specifik kunde med en specifik op-gave. Her føler jeg mig mere fri. Jeg kan bedst lide de underlige billeder - de billeder som udfordrer mig, siger han.

Den tredje sejr

Tiden er kommet. Dommerne har vurderet det sidste billede og vinderen skal afsløres.

De tre censorer har haft hver deres favorit, men er dog blevet enige om en samlet vinder: Nina Malling.
Jagten på det perfekte billede

Og hun har prøvet det før. Det er tredje gang, hun vinder elevkonkurrencen.

- Det kom ret uventet. De sagde både gode og dårlige ting om mine billeder, ly-der det fra en glad Nina Malling.

Det er hendes femte og sidste år som elev hos Skovdal & Skovdal.

- Det er en god måde at slutte på. Med værdighed og stolthed, griner hun.

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30