R: - Vil ikkevære med tilat lukke fireskoler
R: - Vil ikke
være med til
at lukke fire
skoler
Agnete Damkjær Lyngbye (R) siger nej til at lukke Fjelsted-Harndrup Skole, mens hun ikke vil udelukke at stemme for at lukke andre.
Foto: Robert Wengler
- Jeg repræsenterer et parti, der vil det decentrale og små enheder. Så jeg kan ikke gå ind for at lukke fire skoler.
Agnete Damkjær Lyngbye er ud over at være byrådspolitiker også mor til børn, der går på den lukningstruede Fjelsted-Harndrup Skole.
- Jeg stemmer ikke for en lukning af Fjelsted-Harndrup Skole. Du kan ikke lukke skolen uden at lave en cykelsti til Brenderup. Den udgift er ikke medregnet, siger Agnete Damkjær Lyngbye, som frygter, at en skolelukning kan få "fatale" følger for de små landsbysamfund.
- Jeg kan da frygte, at mine børn bliver den sidste generation børn i Fjelsted-Harndrup, hvis forslaget gennemføres. Skolen er kernen i området, og det vil ikke være attraktivt at flytte hertil, hvis skolen lukker, siger hun.
Om hun vil stemme for at lukke nogle af de fire foreslåede skoler, står hen i det uvisse.
- Det vil jeg ikke udtale mig om på nuværende tidspunkt, lyder det.



