fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
Dealdk_223x70px
AvisKlubben_Webbanner_223x70
KlubFyn_Webbanner_Safari_223x70

Mest læste

Dødsfald og mindeord

  1. Dødsfald
  2. Dødsfald
  3. Mindeord
  4. Dødsfald

Seneste Nyt

Dødsfald og mindeord

Chefkonsulent Gerner Bauer, 69 år, København.

Gerner Bauer var foruden at være en af de bedste undervisere i Danmark, vores ven og kollega i TACK International, og det er svært at forstå, at han ikke er her mere. Vi kommer til at savne ham som den, der påtog sig enhver opgave og glædede sig til den.

Gerner kom i sidste omgang til TACK International i 2000, det år, han fyldte 60. Det ville ikke have været mærkeligt, hvis han havde trappet ned efter nogle år, men han var alt for glad for sit arbejde til at holde op - og arbejdet var glad for ham. Han levede på at være centrum for sine kurser, og ingen, der har oplevet ham undervise, har været i tvivl om, at han vidste, hvad han talte om, og brændte for at formidle alle aspekter af salg og samarbejde.

Hans baggrund i bankverdenen og som chefkonsulent og underviser i flere af de førende kursusvirksomheder i Danmark gennem en lang årrække var sammen med hans personlighed garanti for, at deltagerne fik et maksimalt udbytte med hjem. Han havde overskud til at bidrage andre steder, hvor han kunne gøre en indsats, blandt andet som kirkeværge ved Helnæs Kirke og sekretær i Helnæs Kultur- og Musikforening.

Tankerne går til Kirsten og børnene. Vi har mistet Gerner, men vi skal være glade for, at vi har haft ham.

Æret være Gerner Bauers minde.

Tophistorier netop nu

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30