Citychef:Odensebliver enmuseumsby
Citychef:
Odense
bliver en
museumsby
Odense risikerer at blive en meget tom by i Danmark, hvis byrådet gennemfører deres trafikplaner, men citychef.
Foto: © Birgitte Carol Heiberg/© Hans Østergård
Seneste Nyt
Odense
Der skal massivt flere parkeringspladser til Odense, hvis biltrafikken skal ledes væk fra indre by. Ellers kommer Odense til at runge hult, mener citychef Lone Skjoldaa
Odense: Den nye byrumsstrategi, der forleden blev vedtaget i Odense Byråd, har fået sindene i kog blandt erhvervsfolk og cityforening.I byrumsstrategien er det blandt andet visionen, at en del af biltrafikken skal ledes væk fra indre by.
Men den plan er citychef i Odense Lone Skjoldaa langt fra enig i.
- Politikerne har en eller anden forestilling om, at odenseanerne er sådan nogle moderne mennesker, der har masser af tid til at gå rundt og shoppe. Men det passer altså ikke. De skal sørge for, at der kommer flere mennesker til byen og ikke, at flere forsvinder, siger hun.
Færre fodgængere
Lone Skjoldaa henviser blandt andet til en undersøgelse fra 2008, der viser, at der er 22 procent færre fodfængere i Odense end for bare 10 år siden.- Og det skyldes blandt andet, at det er blevet mere besværligt at komme ind til centrum og parkere derinde. Denne strategiplan gør det bare endnu værre, mener hun.
Løsning: Mere parkering
Lone Skjoldaa mener derfor, at man skal arbejde hårdt for at få flere parkeringspladser i midtbyen, også selv hvis andre projekter falder i vasken.- Nu var det jo planen at bygge et stort indkøbscenter i den nordlige ende af Kongensgade. Hvis det ikke bliver til noget, kan man jo frygte, at parkeringspladserne heller ikke bliver bygget. Og det duer altså ikke, hvis man samtidig fjerner biltrafikken i midtbyen, understreger hun.



