Sverigedemokraternakommer fra Moderaterna
Sverigedemokraterna
kommer fra Moderaterna
Mange ledende medlemmer af det højreorienterede Sverigedemokraterna kommer fra det konservative regeringsparti Moderaterna, viser undersøgelse.
Mange ledende medlemmer af det højreorienterede parti Sverigedemokraterna, der er stærkt kritisk over for indvandring, har en fortid som medlemmer af det konservative regeringsparti Moderaterna.Det viser en undersøgelse, som avisen Svenska Dagbladet har foretaget.
Halvdelen af Sverigedemokraternas topkandidater til det kommende Riksdagsvalg er enten tidligere medlemmer af Moderaterna eller har stemt på partiet.
Kandidatlisten, der skal bekræftes på et bestyrelsesmøde i begyndelsen af april, viser desuden, at kun fire af de 25 højst placerede er kvinder.
En kandidat er tidligere Socialdemokrat. Resten kommer fra andre borgerlige partier.
Den mest kendte kandidat hos Sverigedemokraterna er Sten Andersson, som har siddet i Riksdagen for Moderaterna i 20 år.
Formand for Sverigedemokraterna, Jimmie Åkesson, har ligeledes en fortid i Moderaterna, hvor han har været medlem i partiets ungdomsforbund.
Sverigedemokraternas program er først og fremmest rettet mod indvandring og indvandrere. Partiet kræver en kraftig begrænsning af indvandringen og hjemsendelse af alle uden gyldig opholdstilladelse.
Desuden vil partiet forbyde brug af burka. Partiet vil også forbyde ægteskab mellem homoseksuelle og vil have alle svenske soldater i Afghanistan hjem.



