fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
Dealdk_223x70px
AvisKlubben_Webbanner_223x70
KlubFyn_Webbanner_Safari_223x70
Vesterport-bygning stadig tæt på salg

Vesterport-bygning
stadig tæt på salg

Annonce:

Odense Golfklub Hollufgaard tilbyder:

Prøvemedlemskab... Se meget mere her!

Der er flere interesserede købere til Vesterport-bygningen på hjørnet af Rugårdsvej og Vestre/Østre Stationsvej. Et salg sker inden længe, vurderer advokat.
Foto: ©Yilmaz Polat/© Yilmaz Polat
Advokatfirmaet Kromann Reumert forventer stadig, at Vesterport-bygningen i Odense snart bliver solgt
Odense: Vesterport-byggeriet på hjørnet af Rugårdsvej og Vestre Stationsvej i Odense er stadig tæt på at blive solgt.

Det fortæller advokat Søren Aamann Jensen fra det københavnske advokatfirma Kromann Reumert, der bestemmer over bygningen.

Tilbage i januar forventede firmaet at sælge bygningen inden månedsskiftet, men status er stadigvæk den samme.

- Vi er ikke kommet ret meget længere end sidst, men vi forventer stadig at få den solgt inden længe, fortæller Søren Aamann Jensen, der dog denne gang ikke vil vurdere, hvor længe det kan tage.

Sælges for mange millioner

Der er flere interesserede købere, og bygningen forventes at blive solgt for mere end 85 millioner kroner. Hvad den skal bruges til, er dog endnu uvist.

Det tidligere Fionia Bank - nu Nova Bank Fyn - har pant i ejendommen for lån på over 85 millioner kroner.

Bygningen har stort set stået tom siden opførelsen i 2000.

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30