fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
Dealdk_223x70px
AvisKlubben_Webbanner_223x70
KlubFyn_Webbanner_Safari_223x70
Byggearbejdere kræver højere dagpenge

Byggearbejdere
kræver højere
dagpenge

Annonce:

Midtfyns Bilsyn

Dit kvalitetsstempel. Kort fortalt - vi syner ALT!

Ud over de lave dagpenge og den høje arbejdsløshed skød tilhørerne på den behandling, som arbejdsløse får. Når man bliver ledig, støder man ind i alt for meget kontrol samt et samtale- og aktiveringscirkus, lød kritikken.
Foto: Robert Wengler
De arbejdsløse bygningsarbejdere vil have sat mere byggeri i gang og hævet dagpengene, forklarede de politikerne
Carsten Hansen og Karsten Hønge havde fundet sig en hjemmebane mandag formiddag. De to folketingsmedlemmer fra henholdsvis Socialdemokraterne og Socialistisk Folkeparti blev belønnet med højlydte klapsalver, når de afleverede deres bredsider mod regeringens politik.

De to var sammen med andre politikere inviteret til et stormøde arrangeret af Byggefagenes Samvirke Odense for at diskutere arbejdsløsheden i byggesektoren.
Byggearbejdere kræver højere dagpenge

Støtten fra de lidt over 100 af Fyns flere tusinde arbejdsløse bygningsarbejdere gav de to politikere blod på tanden, og valgkampsstemningen indfandt sig hurtigt.

- Regeringen vil redde landet ved hjælp af skattelettelser til de rige, som vi skal betale for, når vi overtager regeringsmagten. Det bliver ligesom at købe et håndværkertilbud, sagde Carsten Hansen og krævede milliarder til mere offentligt byggeri.
Byggearbejdere kræver højere dagpenge

De politiske modstandere holdt forsigtigt en noget lavere profil.

- Jeg synes, at vi skal stå sammen for at få tingene vendt og ikke bare smide skraldespande i hovedet på hinanden, sagde Lars Chr. Lilleholt (V) og roste Carsten Hansen for hans indsats i forbindelse med Lindøværftets lukning.

Bent Bøgsted fra Dansk Folkeparti havde taget turen fra Frederikshavn. Han skyndte sig at sige, at han selv var medlem af 3F.

Spørgsmålene fra de ledige bygningsarbejdere handlede især om dagpenge-regler, kontrol af arbejdsløse og konkurrencen fra østeuropæiske arbejdere.

- Myndighederne vil gerne bruge mange kræfter på at kontrollere de arbejdsløse hele tiden. Men de vil åbenbart ikke kontrollere alle dem fra Østeuropa, der arbejder ulovligt på byggepladserne her i landet, sagde en tilhører, der præsenterede sig som Henrik.

Den kritik vandt genklang hos den EU-kritiske Bent Bøgsted, som til gengæld fik provokeret Karsten Hønge:

- Problemerne skyldes fattigdommen i Østeuropa, og den havde været der, selv om EU ikke eksisterede, sagde han og foreslog en styrkelse af forskellige myndigheder og fagforeninger.

De nedsatte dagpenge til ledige under 25 år var meget upopulære blandt bygningsarbejderne i mødelokalet på Skibhusvej. Og den ordning, kunne samtlige politikere kritiseres for.

- Man kan godt have etableret familie og fået hus og bil, selv om man er under 25 år. Det er meget svært at opretholde, hvis man kommer på de lave dagpenge, sagde Lars med højlydt opbakning fra salen.

Mødeleder Per Berga Rasmussen (EL) understregede alvoren i sin afslutning:

- I fagforeningerne møder vi mange, som ikke kan gå ledige ret meget længere, uden at familiens økonomi falder helt sammen. De har investeret efter, at det med ledighed hørte fortiden til. Der er alvorlige menneskelige problemer på vej, sagde Per Berga Rasmussen, der er formand for Byggefagenes Samvirke.

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30