Seneste Nyt
Sport
- 2012-02-13 15:03 Wozniacki nyder sit fald fra ranglistetop
- 2012-02-13 15:02 Nerve i ryggen generer Jesper Christiansen
- 2012-02-13 13:00 Ekspert: DBU er ikke Bendtners overdommer
- 2012-02-13 12:04 Tidligere Brøndby-spiller er Afrikas bedste
- 2012-02-13 11:30 Beckenbauer om bænket Bayern-idol: En egoist
Sønderjyske og AaBskøjter i semifinalerne
Sønderjyske og AaB
skøjter i semifinalerne
Ishockeyholdene fra Sønderjyske og AaB er blandt de fire hold, der har chancen for at blive dansk mester. Mandag sikrede de to hold sig en plads i semifinalerne
Sønderjyske og AaB er klar til semifinalerne i kampen om at blive dansk mester i ishockey.Begge mandskaber sikrede sig således videre avancement i AL Bank Ligaens slutspil, da de bragte sig foran med 4-1 i holdenes respektive kvartfinaler, hvor der spilles bedst af syv kampe.
I Vojens Skøjtehal havde Sønderjyske ikke de store problemer med at slå Rungsted Cobras, der blev banket med 4-1. Det er femte sæson i træk, at Sønderjyske er nået frem til semifinalerne.
AaB måtte kæmpe en del hårdere for at slå gæsterne fra Hvidovre. Hvidovre var både foran 2-0 og 3-2, inden nordjyderne til sidst endte med at vinde opgøret i Gigantium Isarena med 5-4.
Frederikshavn og Rødovre samt Esbjerg og Herning mødes tirsdag aften i de øvrige kvartfinaledueller.



