Tegnefilmgør grinmed TigerWoods
Tegnefilm
gør grin
med Tiger
Woods
Den populære tegnefilmsserie South Park tager nu den utro golfstjerne Tiger Woods under kærlig behandling.
Foto: AP/POLFOTO
Tegnefilmsserien South Park gør grin med Tiger Woods og hans såkaldte sexafhængighed. Afsnittet sendes i USA på onsdag.
Som om der ikke var lavet nok morsomheder omkring den sexafhængige golfstjerne Tiger Woods, der svinger med køllen og putter med andre end konen, så kommer han igen i offerrollen.Det sker på onsdag i den satiriske amerikanske tegnefilmsserie South Park, hvor figurerne Cartman, Kyle, Stan og Kenny siden 1997 har gjort grin med stort set alt og alle.
Nu er turen kommet til den utro golfstjerne Tiger Woods, der tidligere i år tilmeldte sig afvænning for sexafhængighed på en klinik i Mississippi.
- Det er virkelig et alvorligt emne i USA i øjeblikket, sexafhængighedsepidemien, siger en af seriens skabere, Matt Stone, spøgefuldt til RadarOnline.
Intet er for helligt til at blive taget under satirisk behandling i serien South Park. Senest har serien blandt andet gjort grind med popkongen Michael Jacksons død.
Hele balladen om Tiger Woods' utroskab begyndte i efteråret, da han efter et skænderi med konen, Elin Nordegren, kørte galt i indkørslen til parrets hjem.
Siden kom det frem, at der gik ægteskabelige problemer forud for uheldet, og golfstjernens seksuelle sidespringspartnere stod nærmest i kø for at indrømme deres bekendtskab med Tiger.
Senest forlyder det, at Tiger og Elin er blevet set sammen offentligt, hvor de har holdt om hinanden og kysset. Elin og parrets børn er dog ikke flyttet tilbage til golfstjernen.



