fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
Dealdk_223x70px
AvisKlubben_Webbanner_223x70
KlubFyn_Webbanner_Safari_223x70
Seminarium stendødt

Seminarium
stendødt

Annonce:

Rasmus Seebach

indtager den helt store scene i Stadium Arena Fyn, den 17. marts 2012.

De studerendes kamp for Skårup Seminariums overlevelse var forgæves. Undervisningsministeren slukkede det sidste, spinkle håb i fredags.
Foto: Jørgen Outzen
Undervisningsministerens udmelding har slukket håbet om, at finde en løsning
Der er ikke længere håb for Skårup Seminarium, og beslutningen om at lukke er nu definitiv, skriver DR Fyn.

I fredags meldte undervisningsminister Tina Nedergaard ud, at hun ikke ville blande sig i afgørelsen, og dermed er der ikke flere muligheder for at bevare seminariet.

Læreruddannelserne i Odense og Skårup skal lægges sammen, og Skårup Seminarium lukker senest i sommeren 2011.

- Jeg er tilfreds med undervisningsministerens tilbagemelding. Nu kan ledelse og medarbejdere komme videre med at etablere en fælles læreruddannelse på Fyn, siger Poul Erik Madsen, bestyrelsesformand for University College Lillebælt til DR Fyn.

På trods af lukningen af læreruddannelsen, er det stadig muligt at blive uddannet som pædagog og sygeplejerske på Sydfyn.

Tophistorier netop nu

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30