fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
Dealdk_223x70px
AvisKlubben_Webbanner_223x70
KlubFyn_Webbanner_Safari_223x70

Mest læste

Dødsfald og mindeord

  1. Dødsfald
  2. Dødsfald
  3. Mindeord
  4. Dødsfald

Seneste Nyt

Dødsfald og mindeord

Karen Biehl,Thurø, 95 år.

Karen Biehl, der blev født i Tved, boede i mange år sammen med sin mand Willy Biehl i København, hvor hun blandt andet arbejdede på et stort slagteri, på bryggerierne Carlsberg og Tuborg samt med rengøring flere steder.

Ægtefællerne boede også en tid på Samsø, og da han blev syg, i hans fødeby Esbjerg. Efter sin mands død i 1979 bosatte Karen Biehl sig i Odense og kom derfra til Tåsinge. Sine sidste år havde hun på plejecenter Thurøhus. Her fulgte hun stadig med i tidens udvikling i ind- og udland og glædede sig over jævnlige besøg af sine søskende og deres familier.

Ove Christiansen,Svendborg, 93 år. Ove Christiansen blev født på Lolland, hvor han arbejdede ved landbruget. Siden kom han til Svendborg med job på Kellogg’s, hvor han arbejdede til pensionsalderen. Han var et udpræget familiemenneske men havde også stor glæde af sin have og af dyrenes verden. For ni år siden døde hans hustru, og han havde også den sorg at miste alle sine tre børn.

Han efterlader fire børnebørn og et oldebarn.

Henning Glindtborg Graversen,Middelfart, 59 år.

Poul Jørgen Madsen,Odense N, 83 år.

Doris Merrit Nielsen,Agedrup, 67 år.

Tophistorier netop nu

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30