Kampsportens Hus bliverKampsportens Kælder
Kampsportens Hus bliver
Kampsportens Kælder
I en kælder.
Nemlig i underetagen i bygning E, det hus på det tidligere børnehospital på Provst Hjortsvej, som søfartskolen lejede, men som nu er tiltænkt Nyborg Musikskole.
Spørgmålet om Kampsportens Hus har været drøftet gennem flere år. Det blev et tema i valgkampen op til byrådsvalget i november sidste år, og det er nævnt i den politiske aftale om budgettet for i år.
Så det er Nyborg Kommunes fritidsforvaltning, der kommer med forslaget, som initiativtagerne fra den lokale bokseklub og de øvrige kampsportsforeninger - karate, taekwondo og sporten wintu - har ikke smidt håndklædet i ringen overfor.
Af en rapport om kælderlokalerne, udarbejdet af bokseklubben, fremgår det, at kan man råde over hele bygning E’s underetage, opfylder det stort se det behov, klubberne har. Ud over stationære træningsfaciliteter er der plads til socialt klubliv, som er grundtanken med Kampsportens Hus. Mange af udøverne efterspørger det, og lederne er parate til at indgå i det. Et udbygget klubliv lader sig ikke gøre i dag, hvor der trænes i Birkhovedskolens gymnastiksal.
Kultur- og Fritidsudvalget har drøftet rapporten.
- Og vi synes, det er en rigtig god idé, taget ud fra rapportens indhold, siger udvalgsformand Peter Sejersen (S), som også oplyser, at udvalget er villig til at gå ind på kravet om, at kampsporten kan råde over hele underetagen, selv om det betyder, at musikskolen må afgive to lokaler, som skolen ellers kunne råde over.
Projektet skal nu gennemgås i detaljer, så der er ikke taget endelig beslutning.
Men meldingen fra udvalget glæder Mikael Tipsmark fra bokseklubben.
- Det lyder rigtig godt, siger han, men tilføjer, at det naturligvis skal være sådan, at faciliteterne er i orden.
- Ved at fjerne nogle vægge kan vi få et stort lokale på omkring 170 kvadratmeter. Det er næsten på størrelse med en gymnastiksal. Men det er altså også nødvendigt, hvis vi skal kunne træne 30-40 mand på samme tid.
Omkældningsfaciliteterne skal være i orden. Det samme gælder gulvbelægningen, der i øjeblikke er beton.
- Men jeg tror, det kan indrettes indenfor en overkommelig økonomi. Så det vil glæde os meget, hvis vi får de lokaler, siger Mikael Tipsmark.



