Man skalrulle førman kanflyve
Man skal
rulle før
man kan
flyve
Dagens første konkurrence til Skate Day i Odense Skatepark går ud på at hoppe over flest opstablede skateboards.
Foto: Asbjørn Sand
Annonce:
Nye smykker af dit gamle guld! Håndlavet smykker!
Nye smykker af dit gamle guld! Håndlavet smykker!
De gamle gav tip og lærte trick fra sig. Skaternes brætter og publikums jubel fløj gennem luften, da der var Skate Day i Odense Skatepark
"Klonk", siger det, da Danny Carlsen lander sit trick. Mens han med raslende kuglelejer fortsætter hen ad betongulvet, overdøver publikums jubel kommentatorens mikrofonforstærkede stemme.- Hvor er det vildt, råber kommentatoren ud over hallen, der er fyldt med både nybegyndere og øvede skatere.
Der er Skate Day i hallen på Grønløkkevej i Odense, og i løbet af eftermiddagen kan de mindste lære, hvordan man hopper på sit skateboard, mens der er konkurrencer med pengepræmier for de ældste.
Sveden glinser på panden. Danny Carlsen er taget med arrangøren Ungdomsringen fra København for at vise, hvordan man laver cirkustrick på et bræt med hjul. Han har lige vundet et nyt skateboard ved at lave det bedste trick ned ad gelænderet på trappen, som er bygget midt i rummet.
- Tre, to, én, NU!, råber kommentatoren.
Han har kastet et helt nyt skateboard ud i hallen. 50 skatere løber efter det, og den, der først får fat i det, må beholde det. Deres ansigter er forvredne i anstrengelse, mens de river og slider i skateboardet og i hinanden.
Vinderen kommer ud af flokken, mens han triumferende holder skateboardet over hovedet. Hans far får lov at holde det, mens han liiige skal prøve én gang til på at få skateboardet med op i luften, når han hopper.



