V: - Odenseanere forstårikke, hvad vi skriver til dem
V: - Odenseanere forstår
ikke, hvad vi skriver til dem
Byrådet går i Vejles fodspor og vil forsøge at afbureaukratisere. - Kom med forslag, også gerne anonymt, siger man i Vejle
Odense: Mange odenseanere har svært ved at forstå, hvad kommunen skriver. Det skaber usikkerhed og frustration og betyder nogle gange, at der skal flere forsøg til, for at kommunikationen lykkes.Blandt andet med den baggrund foreslog Venstre på et byrådsmøde forleden, at Odense Kommune ved siden af regeringens tanker om at afbureaukratisere laver sin egen lille reform, hvor kommunen sætter sig i modtagerens sted.
Rådmand Jane Jeginds ord faldt ikke på stenet grund.
Borgmester Anker Boye (S) støtter et forslag om at arbejde med fornyelse i administrationen og endnu mere involvering af borgerne.
Noget tyder på, at det er et forslag, som vil brede sig via Venstre-folk i byrådene.
En idéboks for alle
I Vejle Kommune, hvor Venstre netop har overtaget borgmesterposten, har man oprettet en idéboks, hvor både borgere og ansatte - også anonymt - kan stille spørgsmål og undre sig.- Lad os oprette en lignende idéboks, sagde Jane Jegind i byrådssalen.
På et seminar i maj skal byrådet tage stilling til den type forslag.
Mange gode forslag
I Vejle har borgerne i den seneste måned haft mulighed for at komme med deres bud på, hvordan kommunen kan blive mindre bureaukratisk.- Vi har modtaget masser af gode forslag. 30 borgere og medarbejdere har allerede henvendt sig med ideer, forklarer analysechef Bjarke Eriksen i Vejle Kommune.
Han nævner som eksempel et forslag fra en borger om, at det bør være op til den enkelte institution, om den selv vil varetage rengøringen eller lade andre om det.
- Forslagene har generelt været seriøse og givet os ideer, som vi ikke har tænkt på selv, siger Bjarke Eriksen.



