Seneste Nyt
Indland/Fyn
- 2012-05-24 14:05 Flådechef blev degraderet på tynd anklage
- 2012-05-24 14:00 Kommune taber millionsag om skolebrand
- 2012-05-24 14:00 Kraks Blå Bog: Flere nye fynboer i fornemt selskab
- 2012-05-24 13:58 Søvndal: Lønmodtagere betaler ikke dobbelt
- 2012-05-24 13:45 Amagermand-søn: Jeg købte smykker af en ven
Hjertesygedør for tit
Hjertesyge
dør for tit
Hjerteopererede patienter på OUH dør langt oftere end patienter i Århus, Aalborg og Varde, viser nyeste kvalitetsmåling
Patienter på OUH’s hjertecenter har større risiko for at dø inden for 30 dage efter en bypass- eller hjerteklap-operation end patienter på hjertecentrene i Skejby, Aalborg og Varde.Det viser de nyeste tal fra Vestdansk Hjertedatabase, som indsamler data og sammenligner kvaliteten på de fire centre.
Patienterne er opdelt i tre grupper. Lette, moderate og svære.
Og inden for alle grupper er dødeligheden på OUH markant højere end på de øvrige centre. Eksempelvis døde 14,1 procent eller 11 ud af 78 svære hjertepatienter 30 efter operation på OUH i 2008, mens 4,8 procent døde på Skejby, 4,9 i Aalborg og 1,9 i Varde.
- Tallene bør give anledning til en undersøgelse af, om man gør noget tingene rigtigt på OUH, siger Jan Kyst Madsen, ledende hjerteoverlæge på Gentofte Hospital og bestyrelsesformand for Dansk Hjerteregister, som samler hjertedata fra hele landet.
Kan ikke sammenlignes
Lige nu er hjertecentret i Odense langt fra at leve op til Sundhedsstyrelsens krav om, at centret skal operere mindst 500 patienter i 2010.Centret vurderer selv, at det kun når op på 250 operationer i år. En situation, som er kædet sammen med, at Region Syddanmark sender patienter til det private Hjertecenter Varde, alt i mens OUH kører på halvt blus.
At hjertekirurgien på OUH resulterer i markant højere dødelig end i Varde, mener overlæge og hjertekirurg Per Hostrup fra Skejby Sygehus dog ikke, at man skal lægge så meget i.
- Varde modtager ingen akutte patienter i modsætning til OUH, og derfor er det ikke fair at sammenligne Vardes tal med OUH’s, siger han.
Per Hostrup, der indsamler hjertedata fra Skejby til Vestdansk Hjertedatabase, vurderer derimod ikke, at der nogle afgørende forskelle på patienterne på OUH, Skejby og Aalborg.
Han henviser desuden til Sundhedsstyrelsens nationale standard for det hjertekirurgiske område, som kort fortalt siger, at en dødelighed på over fem procent bør give anledning til særlig opmærksomhed.
"Uheldigt"
Hjertekirurgerne på OUH mødes netop i eftermiddag for at drøfte tallene og finde svar på, hvorfor patientdødeligheden er markant højere i Odense end i Skejby og Aalborg. Et faktum, ledende overlæge Gert Lerbjerg kalder "uheldigt".- Vi undersøger løbende, - før, under og efter en operation - om vi begår fejl, men har ikke kunnet finde nogle. Så nu gør vi en ekstra indsats for at finde årsager til, at Odense skiller sig ud. Men indtil vi har analyseret det til bunds, vil jeg ikke komme med bud på den forhøjede dødelighed, siger den ledende overlæge.
Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Sundhedsstyrelsen.







