Seneste Nyt
Indland/Fyn
Sander ærgrer sigover efterfølger
Sander ærgrer sig
over efterfølger
Tidligere videnskabsminister Helge Sander ærgrer sig over, at hans efterfølger, den konservative Charlotte Sahl-Madsen, dropper idéen om private universiteter.
Efter få uger som pensioneret videnskabsminister må venstremanden Helge Sander nu indse, at hans ønske om private universiteter bliver lagt på hylden af hans efterfølger, den konservative Charlotte Sahl-Madsen.Og det falder ikke i god jord hos Helge Sander.
- Jeg må jo have forståelse for, at hun som ny minister har mange andre ting på dagsordnen. Men jeg synes selvfølgelig, det er rigtig ærgerligt, at mit projekt bliver lagt på hylden, siger Helge Sander.
Charlotte Sahl-Madsen har bebudet, at andre ting er vigtigere end at få private universiteter i Danmark. Derfor er det ikke noget, der står øverst på hendes ønskeseddel.
Et af Helge Sanders argumenter for at indføre private universiteter var, at det ville styrke samarbejdet mellem universiteterne og det private erhvervsliv. Men dette argument køber den nye videnskabsminister ikke.
- Med de rammer, der er på universiteterne i dag, kan vi sagtens styrke samarbejdet med det private erhvervsliv. Det er de allerede godt i gang med, siger Charlotte Sahl-Madsen til Information.
Helge Sander ærgrer sig over Sahl-Madsens udmelding. Han ser gerne, at samarbejdet bliver endnu bedre.
- Konsekvensen af Charlotte Sahl-Madsens udmelding bliver, at Danmark vil gå glip af en mangfoldighed af muligheder. Der er i dag gode samarbejdsmuligheder, men det skal udvikles og forbedres ved netop at indføre private universiteter, siger Helge Sander.
Også Ventres Ungdom (VU) ser kritisk på, at den nye videnskabsministers kasserer de private universiteter.
- Det virker uigennemtænkt, at ministeren efter få dage i jobbet vælger at droppe flere års seriøst forberedelsesarbejde. Jeg vil kraftigt opfordre Charlotte Sahl-Madsen til at genoverveje sin beslutning, siger formanden for VU, Jakob Engel-Schmidt.



