Seneste Nyt
Svendborg
Sydfynske øer satserpå fælles færger
Sydfynske øer satser
på fælles færger
Langeland og Ærø snakker om fælles færge til Marstal og Strynø. Senere kan Faaborg-Midtfyn måske slutte sig til
Sydfyn: Engang i en ikke særlig fjern fremtid vil der måske være et fælles sydfynsk færgeselskab, som driver færgerne mellem såvel Ærø og Langeland som mellem Langeland og Strynø - og måske også mellem Ærø og Faaborg.De første skridt til dette er allerede taget af den ærøske borgmester Karsten Landro (K) og hans kollega på Langeland Bjarne Nielsen (V), som har bedt administrationen om at undersøge jura og praktiske hurdler i et sådant tvær-kommunalt samarbejde.
36 millioner er hjemme
Strynø har faktisk allerede fået de første 36 mio. kr. - svarende til 75 procent af udgifterne til en ny færge af staten, og i hvert fald den ærøske borgmester er overbevist om, at hvis der kan blive tale om et tværkommunalt færgesamarbejde, vil de sidste penge være "nemme" af få.- På Christiansborg vil der helt sikkert blive tage meget positivt imod et sådant udspil fra to kommuner. Vi har slet ikke været inde og konkretisere planen endnu, men der er masser af muligheder. V-sejlads mellem Marstal-Strynø og Rudkøbing kun én af dem, påpeger Karsten Landro og understreger, at muligheden for senere at udvide samarbejdet med Faaborg-Midtfyn vil være en klar fortsættelse til et sydfynsk færgeselskab, der kan drive alle de sydfynske færger.
Ros fra Christiansborg
Rosen strømmer da også ganske rigtigt fra Christiansborg ved de første meldinger.- Det er bare alle tiders, at to kommuner nu er enige om at se fordomsfrit og kreativt på mulighederne, fastslår Erling Bonnesen (V).



