fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
StingKoncert_Webbanner_223x70
eventyrløbet
Banner-223x70--nyt

S og DF kræver styr
på årsopgørelsen

Skat skal mande sig op, kræver Socialdemokraterne og Dansk Folkeparti. De vil have den nye skatteminister på banen.
Dansk Folkeparti og Socialdemokraterne danner fælles front mod Skats hjemmeside. De to partier er utilfredse med, at der for andet år i træk er problemer med at komme ind på siden.

- I dag er en af de store eksamensdage for Skat. Det er en af de dage, hvor masser af danskere har brug for Skat, og så flopper det, siger Nick Hækkerup, skatteordfører for Socialdemokraterne.

Han henviser til, at der tidligere har været problemer med hjemmesiden, blandt andet kunne danske virksomheder i sommer ikke komme til at indtaste oplysninger på siden.

- Dengang lovede Skat bod og bedring, og derfor er det ekstra frustrerende, at det sker igen, siger Nick Hækkerup, som vil have den nye skatteminister, Troels Lund Poulsen (V), til at redegøre for problemerne.

Det samme vil Dansk Folkepartis skatteordfører, Mikkel Dencker. Han siger,

ministeren selvfølgelig ikke fuldt ud kan bebrejdes, at Skat ikke har fået rettet op på hjemmesiden efter de store vanskeligheder, der var sidste år. Dengang ville mange danskere tjekke deres årsopgørelse på samme dag.

- Men tredje gang er lykkens gang, hvorfor Troels Lund Poulsen får den bundne opgave at få styr på Skats hjemmeside, så det ikke gentager sig næste år, siger Mikkel Dencker.

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30

KlubFyn_Webbanner01_223x70
AvisKlubben_Webbanner_223x70
1665097_0_0_0_0_0_0
webplayer3