Jytte Nielsenlever og ånderfor gymnastikken
Jytte Nielsen
lever og ånder
for gymnastikken
Gudrun Lundfald på 89 år er pianist på ældreholdene. Klassisk musik er hendes hjertebarn, og hun øver gerne op til to timer om dagen. I øjeblikket står den især på Mozarts sonater. Og fingrene er ikke spor stive, fortæller hun.
Foto: Nils Mogensen Svalebøg
Seneste Nyt
Nordfyn
Jytte Nielsen er 79 år og har været gymnastik-træner i over 50 år. Hun har 30 års jubilæum i Søndersø i år, og på lørdag er der opvisning
Søndersø: På lørdag er der opvisning i Søndersøhallen. Og derfor var der i går generalprøve, da Fyens Stiftstidende lagde vejen forbi borgerhuset i Søndersø, hvor Jytte Nielsen træner foreningens ældre i gymnastik.Hun er hoppet op på scenen foran det røde forhæng i velour. Gymnasterne følger hende og svinger armene fra side til side - og så skal de helt op over hovedet.
Det er ikke alle, der kan det. Alle de svingende arme rammer næsten hinanden, for der er faktisk ikke plads nok til alle gymnasterne i borgerhuset.
Men sådan må det være, for Jytte Nielsen ønsker ikke, at de skal rykke ned i hallen. For der er ikke et klaver, og så kan holdets egen pianist, Gudrun Lundfald, ikke akkompagnere gymnasterne med engelsk vals og foxtrot. Hun er 89 år og lærte Jytte Nielsen at kende, dengang hun spillede klaver til Jyttes børnehold i Næsby for omkring 50 år siden.
Selvfølgelig skal klaveret ned i hallen, når der er opvisning, problemet er bare, at tonerne fra tangenterne ikke når ud i den store hal, og så må folk stå med mikrofoner nede i klaveret, når Gudrun Lundfald spiller.
Nu sætter hun i en march, for gymnasterne har stillet op på en lang række. Holdet har en gennemsnitsalder på over 70 år, og nogle har lavet gymnastik i mange år - andre har aldrig brugt ret mange timer i en gymnastiksal. De forreste i rækken marcherer frem til deres pladser på gulvet med rank ryg og rammer det grønne linoliumsgulv med tåspidserne først. Og så er der ellers generalprøve. De svinger med arme og ben, klapper hinanden i hænderne og smiler.
- Puuuuh. Nu må I hellere hente stolene, siger Jytte Nielsen forpustet.
Helbreddet skranter lidt, og nogle gange kan det være svært at få luft nok.
Men holder slider videre.
Efter en time er det slut, og det er tid til kaffe og fællessang. Inge fylder 66 år, så der er også flødeboller til kaffen i dag.
- Jeg lever og ånder for gymnastik. Jeg blev alene for fire år siden, og jeg mødte også min mand til gymnastik. Vores tre børn har også været gymnaster, siger Jytte Nielsen.
Videoindslag fra dagen er på vej, men forsinket på grund af tekniske vanskeligheder.



