kundeservice
Fynske Ølpris til vestfynsk brygmester
Indslev Bryggeris tyske brygmester Stefan Peter Stadler hædres i morgen af foreningen Danske Ølentusiaster.Pressefoto

Fynske Ølpris til vestfynsk brygmester

Stefan Peter Stadler, Indslev Bryggeri ved Nr. Aaby, modtager i morgen Danske Ølentusiasters Fynske Ølpris ved et arrangement på bryggeriet
VESTFYN: Efter blot få års drift hædres den tyske brygmester Stefan Peter Stadler, Indslev Bryggeri ved Nr. Aaby, nu med den eftertragtede hæder Danske Ølentusiasters Fynske Ølpris. Udmærkelsen overrækkes officielt i morgen på bryggeriet med deltagelse af aktionærer og to busfulde fynske ølinteresserede.


? Jeg blev overrasket og glad, da jeg fik beskeden, og jeg er både beæret og ydmyg over anerkendelsen, lyder det fra den 52-årige brygmester.

Født i München

Han har gennem hele sin karriere beskæftiget sig med ølbrygning. Som 18-årig fik han sit første job på et bryghus i fødebyen München, hvor han har arbejdet for velkendte producenter som Franziskaner, Paulaner og Hofbrauhaus.

Efterfølgende har Stefan Stadler været ansat på forskellige bryggerier i både Tyskland og Danmark, indtil han i 2006 kom til Indslev.

Det gode øl

Den Fynske Ølpris uddeles årligt af Danske Ølentusiasters regionsbestyrelse til en fynsk person eller virksomhed, der har gjort en ekstraordinær indsats for at udbrede kendskabet til »det gode øl«.

På Danske Ølentusiasters hjemmeside udtaler foreningen, at man i udnævnelsen lægger vægt på Stadlers udvikling af produkter, der demonstrerer, at hvedeøl ikke begrænser sig til den traditionelle tyske version.

Juryen anfører, at brygmesteren med frembringelser som Sort Hvede og Hvede Bock formår at producere hvedebaseret øl, der appellerer til alle. Endelig lægger bestyrelsen vægt på, at publikum ofte møder brygmesteren på markeder og til øl-smagninger, hvor han fremstår som en aktiv ambassadør for godt øl.

Bus fra Svendborg

Ud over Danske Ølentusiasters fynske regionsbestyrelse, der overrækker prisen, deltager også bryggeriets aktionærer, der typisk inviteres til åbent hus tre gange årligt. Hertil kommer en busfuld medlemmer fra hver af øl- entusiasternes lokalafdelinger, herunder Svendborg.

På forsiden lige nu
flexblock