Billederi straktarm
Billeder
i strakt
arm
Det er svært at komme til midt i kampråbet hos Ollerup Gymnastikhøjskole under sidste uges landsstævne. Men med kameraet i strakt arm kan man tage billeder som dette, hvor det næsten er som at være til stede midt i kredsen.
Seneste Nyt
Fotografens fif
Stræk dig til det yderste og kom helt tæt på motivet
FOTOGRAFENS FIF: Den usædvanlige vinkel giver ofte mere spændende billeder. Prøv at fotografér fra oven og fra neden - og hold kameraet i strakt arm for at komme tættere på motivet.Med et digitalkamera er det nemmere end nogensinde at fotografere fra vanskelige vinkler. Et hurtigt kig på skærmen afslører, om vinklen er rigtig, og det fjerner den usikkerhed, der ellers kan være i at fotografere i strakt arm.
Med en smule træning kan man fotografere helt uden at se på skærmen, og det giver stor frihed til at tage billedet fra den bedste vinkel.







