kundeservice
01. juli 2009 12:00 -

Send artiklen GOG-trio tæt på EM-semifinale til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

GOG-trio tæt på EM-semifinale

Danmark kan tabe med seks mål til Sverige og alligevel gå videre
VRNJACKA BANJA: GOG-trioen Natasja Clausen, Signe Sjølund Pedersen og Kathrine Heindahl er sammen med det danske U-17-landshold i håndbold på semifinalekurs ved EM i Serbien.



Gårsdagens første mellemrundekamp mod Holland udløste sikker dansk sejr på 32-19 (10-8).

Især den danske målmand Cecilie Greve viste storspil. Hun blev noteret for 24 redninger og en redningsprocent på 53. Anne Mette Pedersen og Rikke Ebbesen delte topscorer-værdigheden hos Danmark med hver syv scoringer. Bagspilleren Signe Sjølund Pedersen og stregen Kathrine Heindahl fra GOG nettede henholdsvis fire og tre gange.

I aftenens sene kamp i Danmarks mellemrunde-pulje sejrede Rusland 27-26 over Sverige. Var den kamp endt uafgjort, ville Danmark allerede nu være i semifinalen. Det kommer Danmark nu nok i dag, for de rød-hvide kan tåle at tabe med seks mål til Sverige og alligevel gå videre fra en andenplads. Sejr eller uafgjort sikrer Danmark sejren i mellemrundepuljen. Det kan et beskedent dansk nederlag på et eller to mål også gøre, hvis Rusland planmæssigt besejrer Holland i den anden kamp.

Norge er semifinaleklar

I EM-turneringens anden halvdel er Norge allerede klar til semifinalen. Frankrig eller Spanien bliver det andet hold fra den halvdel, som her kan havne i semifinalen som mulig dansk modstander.



På forsiden lige nu
flexblock
flexblock
container
flexblock
container
flexblock