fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
Dealdk_223x70px
AvisKlubben_Webbanner_223x70
KlubFyn_Webbanner_Safari_223x70
SAS svinger igen sparekniven

SAS svinger
igen
sparekniven

Annonce:

Morfars Pølsevogn!

- Kommer kørende til jeres fest! Vi dækker hele Fyn til gode priser

SAS skal spare yderligere to milliarder svenske kroner. Udspillet kommer, efter regnskabet for 2009 viser et underskud på næsten tre milliarder svenske kroner.
Foto: AP/POLFOTO
SAS skal spare yderligere 1,5 milliarder kroner efter, at flyselskabet kom ud af 2009 med endnu et kæmpe minus. Samtidig jagter SAS nye milliarder på børsen.
Nyt regnskab - ny spareplan.

SAS har stadig kurs mod jorden. Hele Skandinaviens flyselskab hiver igen sparekniven frem - denne gang på knap 1,5 milliarder kroner.

Udmeldingen kommer efter, at regnskabet for 2009 viser et underskud på næsten 2,2 milliarder kroner efter skat.

Det er dog en lille fremgang efter katastrofeåret 2008, hvor SAS kom ud med et dundrende underskud cirka 4,4 milliarder kroner.

Det fik dengang ledelsen med topchef Mats Jansson i spidsen til at fremlægge den omfattende strategiplan "Core SAS", der skal få flyselskabet tilbage på ret kurs.

Siden er der flere gange lagt yderligere krav ned over planen, og med de nye milliardkrav skal der alt i alt nu findes besparelser for mere end 5,2 milliarder kroner.

Siden forhandlinger med piloter og det danske kabinepersonale i begyndelsen af november brød sammen har der været stille omkring besparelserne. Men de skal nu genoptages.

SAS vil samtidig foretage endnu en emission i kølvandet på den seks milliarder svenske kroner store emission, som blev lavet i 2009. Denne gang vil SAS hente fem milliarder på børsen. De tre største aktionærer støtter emissionen.

Den store nedtur har også gjort ondt på investorerne i det skandinaviske luftfartsselskab. SAS-aktien er siden begyndelsen af 2007 dykket med 80 procent.

SAS måtte sidste år vinke farvel til en halv million passagerer. Luftfartsselskabet er hårdt presset af den globale økonomiske nedtur og den stadig stigende konkurrence fra lavprisselskaberne.

Tophistorier netop nu

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30