09. februar 2010 04:00

Send artiklen Storværk og udstilling om jernaldergravplads nær Gudme til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:
Billede
Mogens Bo Henriksen har skrevet det digre værk.

Storværk og udstilling om jernaldergravplads nær Gudme

Museer: Fra i dag kan man i Møntergårdens foyer se en mindre udstilling - med gratis adgang - om den jernaldergravplads, der er udgravet på Brudager Mark nær Gudme.

Udstillingen markerer udgivelsen af den hidtil største bog, der er skrevet om en dansk jernaldergravplads: "Brudager Mark - en romertidsgravplads nær Gudme på Sydøstfyn". Den er i to bind på i alt 844 sider og skrevet af museumsinspektør Mogens Bo Henriksen med bidrag fra inden- og udenlandske specialister i arkæologi, botanik, metallurgi og retsmedicin.


Odense Bys Museer har gravet i Gudme-området siden 1980’erne, og udgravningerne er især kendt for de spektakulære guldfund - faktisk mere end 11 kg i alt.

Brudager Mark har dog været mere interessant i kraft af undersøgelsen af 169 gravlæggelser, der har givet et detaljeret indblik i jernaldermenneskets liv. Og ikke mindst i dets begravelsesritualer. (mads)




På forsiden lige nu