09. februar 2010 06:17

Send artiklen Kildemoes lukker fabrik - 60 mister jobbet til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:
Billede
Ifølge TV2 lukker Kildemoes cykler i Nr. Lyndelse.
Foto: OLE FRIIS

Kildemoes lukker fabrik - 60 mister jobbet

Et stykke fynsk industrihistorie, Børge Kildemoes Cykelfabrik ved Nr. Lyndelse, lukker tilsyneladende produktionen.

Mere end 60 ansatte mister jobbet, oplyser TV 2/Fyn.

Fabrikkens telefonsvarer oplyste i går, at fabrikken var lukket på grund af internt møde.

Men kilder, TV 2 Fyn har talt med, siger, at fabrikken bliver lukket 1. oktober 2010.

Ingen kommentarer

Hverken tillidsmand Lars Jul eller bestyrelsesmedlem Søren Erbe ønskede mandag at udtale sig til Fyens Stiftstidende om fabrikkens fremtidige situation, men henviser til administrerende direktør Jens Friis.


48 anbefaler denne artikel

Han var i går ikke til at komme i kontakt med.

Jens Friis overtog roret fra Niels Erik Kildemoes, da denne gik på pension i 2005.

På det tidspunkt var fabrikken afhændet til Monark-Crescent og siden overtaget af Grimaldi-familien og Cycleurope.

Den fynske cykelfabrik gav i 2008 et overskud på 2,8 millioner kroner før skat, og på det tidspunkt var egenkapitalen fortsat på 27,4 millioner kroner.

I forbindelse med regnskabspræsentationen var Jens Friis fortsat fortrøstningsfuld omkring fremtiden, fordi Kildemoes trods faldet i omsætning og indtjening erobrede markedsandele.

Da Jens Friis for godt tre måneder siden fyldte 60, erkendte han i fødselsdags-interviewet, at finanskrisen også var kørt over Kildemoes.

- Men vi er heldigvis lidt ældre folk her, som vidste, hvad der var ved at ske. Vi blev ikke handlingslammede, og har fået skåret til, så vi har en platform, vi kan være bekendt at stå på. Derfor ser jeg med optimisme på det kommende år, sagde han

Børge Kildemoes kan føre sin historie tilbage til 1942, da han i en alder af 22 år begyndte, at producere cykler hjemme i kælderen.

På grund af materialemangel måtte den unge Kildemoes i den første tid bruge de forhåndenværende midler, og produktion bestod derfor i starten primært af ombygning af voksencykler, som blev tilpasset børn.




På forsiden lige nu