Nej tilparfumeduftendesygeplejersker
Nej til
parfumeduftende
sygeplejersker
Annonce:
Olien leveres af:
OLE'S OLIE
SF foreslår at indføre "duftpolitikker" på de danske arbejdspladser.
Foto: colourbox.com
Seneste Nyt
Indland/Fyn
Annonce:
Nye smykker af dit gamle guld! Håndlavet smykker!
Nye smykker af dit gamle guld! Håndlavet smykker!
På OUH er det ilde set, hvis medarbejderne sprøjter sig i duftende kemikalier
Halvdelen af danskerne er generet af dufte i hverdagen, og derfor foreslår SF i dagens udgave af 24 Timer, at indføre "duftpolitik" på arbejdspladser.Politikernes nye fokus på dufte er dog en gammel nyhed på Odense Universitetshospital. Her har man længe været opmærksom på at parfume, deodoranter, hårlak og luftfriskere ikke er lige vellidt af alle.
- Det startede med klager fra medarbejdere, der havde gener ved at være i omklædningsrummene på grund af hårspray og parfume. Derfor lavede vi en kampagne med plakater, som vi hængte op, siger Maj-Britt Markart, arbejdsmiljøkonsulent ved konsulentfunktionen for Farlige Stoffer på OUH.
Kampagnen mod "duft på dåse" kørte for et års tid siden, og blev ifølge Maj-Britt Markart modtaget meget positivt blandt sygeplejersker og læger. Medarbejderne opfordres stadig til at bruge duftneutrale deodorantsticks og at spare på parfume og hårlak.
Med den åbenlyse holdning til kemikalier i duftform har de fleste nok allerede gættet, at OUH ikke er afvisende overfor en decideret "duftpolitik":
- Jeg kan ikke se, at der skulle være noget negativt i at se nærmere på en "duftpolitik" - især nu hvor der er så meget fokus på allergi og astma. Et forbud er selvfølgelig noget andet, men jeg er da positivt stemt for retningslinjer, siger Maj-Britt Markart.



