Gallafester pigernesfest
Gallafest
er pigernes
fest
Selv ikke en arm i gips skal holde den dimitterende årgang hjemme.
Foto: Yilmaz Polat
Der var glamour for alle pengene for de dimitterende ved den flotte og uformelle gallaaften på Vestfyns Gymnasium
Glamsbjerg: Dynger af sne skrabet væk fra vejen, som er det kun blevet gjort for at gøre plads til de mange hvide limousiner, indhyller forældre og andet godtfolk i den bidende kulde.Et enkelt "Hvorfor fanden ligger det ikke i maj det her?" fanger godt nok Fyens Stiftstidendes to udsendtes øregange, men det er efterfulgt af en hjertelig, varm latter. Stemningen er let og spændt.
Gallaaftenen på Vestfyns Gymnasium er spændt op til lir med 2.g-ernes temabarer, der spænder alt fra James Bond over superhelte til pirater. Mest iøjefaldende er dog 3.g-pigernes forskelligartede sammensætning af kjoler, sko og opsætning af hår.
Ikke to piger ligner hinanden, og øjet tilfredsstilles af stilfulde og kreative gallaudsmykninger.
Her er der ingen større forskel end alderen mellem de udklædte andenårs elever og den flotte dimitterende årgang, der alt sammen skaber en afslappet stemning.
- Pigerne er selvfølgelig meget finere end os, men det gør nu ikke så meget. Vi nyder hvert minut alligevel, fortæller Lirdion Bala fra 3.b.
I sort og hvidt
Han og kammeraten Frederik er som resten af fyrene fra den ældste årgang klædt i sort og hvidt. De siger det ikke direkte, men man fornemmer en vis ærbødighed over for pigerne, som aftenens rampelys trods alt mest tilfalder. Flere rødglødende kreditkort har bidraget stort til den storslåede gallaaften.- Vores datters kjole og tilbehør har kostet omkring de 3000 kroner, men det beløb delte vi fifty-fifty, siger far Karsten Madsen, hvis datter langtfra havde været en af de store pengebrugere.
- To kjoler, nye sko, hår og makeup, plus limousine. Tja, det bliver nok omkring de 10 store, vil jeg tro, siger Michelle Pedersen, 3. C.
Med den flotte og velklingende indmarch, der varsler lancier, træder den ældste årgang elegant ind i den store kantine, der danner rammen for aftenens hovedbegivenhed. 1200 mennesker er tæt pakket for at overvære den traditionsrige og ekstravagante dans, der i gymnasiet både er berømt og berygtet. Ved de første dansetoner fra de centralt ophængte højtalere træder en næsten perfekt synkroniseret dans i gang med lige dele høflig bukken og nejen og elegante dansetrin.
Intet på denne fredag aften foregår tilfældigt på lancier-gulvet. Selv afstanden mellem de forskellige dansegrupper er nøje afmålt, så enhver sandsynlighed for sammenstød er pillet ud af regnskabet. Kjoler, habitter, pynt og den flotte dans får de 30 minutters dans til at gå op i en højere enhed, hvis lige sjældent ses på andre fynske gymnasier.
Et sidste, tordnende bifald afslutter aftenens hovedbegivenhed. Pigernes kjoler og drengenes habitter har opfyldt deres formål for i aften, og magien brydes stille op af glade forældre og studiekammerater, der bevæger sig ud af kantinen. Pigernes del af aftenen er nu overstået.
- Nu skal der rykkes, fortæller Jonas Andersen, 3.x, og anden del af aftenens fest kan nu begynde.



