165.000 tiljordskælvsofre
165.000 til
jordskælvsofre
Lina Abujamra fra the Children’s Memorial Hospital of Chicago er en af de læger, der for tiden er nødhjælpsarbejder i Port-au-Prince. Pengene fra den fynske indsamling skal gå til Red Barnets hjælpearbejde i Haiti.
Foto: AP/Andres Leighton
Seneste Nyt
Ekstra
Det fortæller billedkunstneren Hardy Ernst, der er medlem af forbundet og selv havde doneret et værk til auktionen.
De 56 kunstværker af bl.a. John Olsen, Sys Hindsbo og Keld Moseholm var en del af den store Danmarks Indsamling 2010, som kulminerede i lørdags med et stort indsamlingsshow på DR1.
71 af forbundets 105 medlemmer lovede at donere et værk til auktionen, men det var kun 56, der gjorde det. Alligevel indbragte de 56 værker i alt 165.000 kroner.
- Jeg vil gerne benytte lejligheden til at sige tak til alle de, der har bidraget med værker. Kan det lade sig gøre, spørger Hardy Ernst.
Jo, det kan det da. (peh)



