fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
Dealdk_223x70px
AvisKlubben_Webbanner_223x70
KlubFyn_Webbanner_Safari_223x70
OB-fans venter på straf

OB-fans
venter
på straf

Annonce:

Lækker buffet på Den Grimme Ælling

Frokost og aften... Priser fra kun 89 kr. Bestil bord her idag!

Det er her, ved retten i Odense, at 11 fodboldfans i dag sad på anklagebænken i forbindelse med et fodboldrelateret slagsmål.
Foto: John fredy/John Fredy
De fans, der efter en kamp mellem OB og Brøndby kom i slagsmål på pubben Ryans i Odense, må vente på deres straf.
Der sad 11 fodboldfans fra OB og Brøndby på anklagebænken i Odense denne tirsdag. Alle var de tiltalt for et slagsmål ved Ryans Pub i Odense, der efter anklagerens mening var aftalt på forhånd.

Slagudvekslingen fandt sted tilbage i november 2008 - ikke længe efter, at de to klubber havde krydset klinger på Fionia Park i en kamp, som Brøndby i øvrigt vandt med 1-0.

En formodning om, at slagsmålet var aftalt, gør, at anklagemyndigheden ønsker ubetinget fængsel til de tiltalte, der har en voldsdom i forvejen. Samtidig mener anklagemyndigheden, at de implicerede fans, som ikke har en dom at slæbe rundt på, skal idømmes betinget fængsel.

Trods en længere onsdag i retten måtte de tiltalte forlade lokalet uden afklaring, da der først falder dom i næste uge.

Tophistorier netop nu

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30