Regionsrådimod lukningaf SkårupSeminarium
Regionsråd
imod lukning
af Skårup
Seminarium
Regionsrådet i Syddanmark er imod University College Lillebælts bestyrelses beslutning om at lukke læreruddannelsen på Skårup Seminarium.
Foto: Tim K. Jensen
Regionsrådet i Syddanmark er imod University College Lillebælts bestyrelses beslutning om at lukke læreruddannelsen på Skårup Seminarium.
Lukningen strider imod regionens plan om at alle borgere skal kunne uddanne sig i yderområderne og dermed på Sydfyn.Derfor fraråder politikerne i Region Syddanmark bestyrelsen for University College Lillebælt at lukke det sydfynske seminarium.
Regionsrådet beklager stærkt beslutningen, fordi den betyder, at et udkantsområde både mister et videregående uddannelsestilbud og arbejdspladser.
Beslutningen vil ifølge regionsrådet svække det sydfynske uddannelsesmiljø, have negative konsekvenser for lokalområdet og vil kunne svække rekrutteringen af lærere til folkeskolerne på Sydfyn.
- Jeg kender udmærket de argumenter, der ligger til grund for bestyrelsens beslutning. Men som regionsråd kan vi principielt ikke bakke op om beslutningen, da det strider imod vores visioner for udviklingen i regionen, siger regionsrådsformand Carl Holst (V).
Søg tilskud
Regionsrådet opfordrer University College Lillebælt til at kontakte Undervisningsministeriet og undersøge muligheden for et såkaldt yderområde-taksameter tilskud.Det særlige tilskud gives til uddannelser, der ligger i yderområder og består i et højere tilskud per elev end uddannelser i fx Odense får.
- Hvis vi skal have uddannelsessteder i yderområderne af Danmark, er man nødt til at tænke helt anderledes. Derfor opfordrer vi også bestyrelsen for UC Lillebælt til at gå til ministeren og få lavet et taxametersystem, der tager højde for, at det er dyrere at drive seminarium i Skårup end København, siger næstformand Poul-Erik Svendsen (S).







