I lidenskabenstjeneste
I lidenskabens
tjeneste
Seneste Nyt
Bøger og tegneserier
Annonce:
Pølsevogn
"ud af huset"
bladhistorie, Søren Anker Madsen: "Historien om ugens rapport"
Søren Anker Madsen rejser mange ubesvarede spørgsmål i bog om Ugens Rapport
Søren Anker Madsen har begået en underholdende, omend lidt ujævn historiefortælling om Ugens rapport.Madsen er god til at få serveret spektakulære historier om medarbejderstabens mere farverige personligheder som Freddy Wulff og Christian Viffert. Historier, der siger meget om de pågældende medarbejdere, men ikke altid så meget om selve bladet.
Og det er jo som bekendt bladets historie, der skulle fortælles.
Madsens historiefortælling er handicappet af, at en række nøglepersoner - for eksempel rapport-direktør gennem tre årtier Jan Mølsgaard og den nuværende Aller-direktør Katinka Aller - ikke har villet lade sig interviewe om bladet, der selv i Allers ledelse er ildeset. De manglende interviews betyder, at bogen rejser mange spørgsmål om f.eks. Rapports strategier, som ikke besvares. Ærgerligt for Madsen - og ærgerligt for læseren, der dermed ikke får den fulde historie.
Ikke desto mindre er "Historien om ugens rapport" overvejende en velskrevet rapport fra et blad og en tid, der (snart) ikke er mere.
Om bogen - udkommer mandag
Søren Anker Madsen: "Historien om ugens rapport". 200 sider. 199 kroner, Gads Forlag.







