fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
StingKoncert_Webbanner_223x70
eventyrløbet
Banner-223x70--nyt
Vidner: Israelere i Rosengårdcentret var en pestilens

Vidner: Israelere
i Rosengårdcentret
var en pestilens

Annonce:

Fjord & Bælt

Kom og oplev havets magi i Kerteminde.

Vidner har torsdag forklaret i retten, at de israelere, som en palæstinensisk man skød imod i Rosengårdcentret for et år siden, var meget irriterende. Palæstinenseren er tiltalt for femdobbelt drabsforsøg.
Foto: Yilmaz Polat
Vidner har torsdag forklaret i retten, at de israelere, som en palæstinensisk man skød imod i Rosengårdcentret for et år siden, var meget irriterende.
Torsdag formiddag har fire vidner forklaret, hvad de oplevede den dag for et år siden, da en 28-årig palæstinenser fra Odense skød mod en gruppe israelske handlende i Rosengårdcentret. 

Manden har erkendt, at han affyrede skuddene. I disse dage foregår retssagen, hvor han er tiltalt for femdobbelt drabsforsøg.

Den palæstinensiske mand har tidligere forklaret, at han følte sig provokeret af israelerne og følte at de ville slås.
Vidner: Israelere i Rosengårdcentret var en pestilens
Vidnerne i dag, som er vagtfolk og butiksejere, opfattede ikke israelerne, som nogen der ville slås, men medgiver, at de var irriterende.

Vagtfolk og butiksindehavere oplevede, at israelerne var meget frembrusende overfor Rosengårdcentrets kunder, når de ville sælge deres skønhedsprodukter. Og mange kunder blev vrede på israelerne, fordi de var meget påtrængende.

Vagtpersonalet forklarede desuden i dag i retten, at israelerne gentagne gange dagligt tilkaldte dem med besked om at nogle palæstinensere chikanerede dem.
Når vagterne ankom til israelernes salgsstand, ville de ikke forklare hvem palæstinenserne var, hvordan de så ud, eller hvilken vej de var gået. Deimod ville israelerne have, at vagterne kom forbi deres stand hvert femte minut og de undrede sig over at vagter i Rosengårdcentret ikke bærer pistol i tjenesten.
Efter mange henvendelser fra israelerne forklarede en kvindelig vagt dem, at vagtpersonale i Danmark aldrig bærer akydevåben, og at israelerne måtte ringe til politiet.
Vidner: Israelere i Rosengårdcentret var en pestilens

Endnu i dag skal et vidne forklare sig i sagen, inden henholdsvis anklageren og palæstinenserens forsvarer afholder hver deres procedure for et nævningeting.
Nævningetinget forventes at afsige dom i sagen i morgen, fredag, hvorefter palæstinenserens straf skal udmåles.

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30

KlubFyn_Webbanner01_223x70
AvisKlubben_Webbanner_223x70
1665097_0_0_0_0_0_0
webplayer3