01. december 2009 01:44

Send artiklen 51-årig mand sigtes for drab i Tommerup St. til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:
Knivstik
Politiets teknikere undersøgte mandag eftermiddag lejligheden på Stationsvej i Tommerup Stationsby. I løbet af eftermiddagen anholdt politiet en 51-årig mand, som sigtes for drabet på den 61-årige mand.
Foto: YILMAZ POLAT
Se flere billeder

51-årig mand sigtes for drab i Tommerup St.

En 61-årig beboer i en lejlighed på Stationsvej i Tommerup Stationsby blev mandag eftermiddag dræbt af knivstik. Politiet har anholdt en mand for drabet.
En cirka 61-årig mand døde mandag eftermiddag efter at være blevet stukket ned uden for sin lejlighed på Stationsvej i Tommerup Stationsby.


44 anbefaler denne artikel

En 51-årig mand fra lokalområdet er ifølge Fyns Politi blevet anholdt og sigtet for drab på den ældre mand.

Ifølge Fyns Politi modtog alarmcentralen klokken 15.04 en anmeldelse om en ældre mand, der faldet om ud for Stationsvej 28. Da ambulancen nåede frem, kunne redderne konstatere, at han havde fået flere knivstik, og han blev straks sendt til Odense Universitetshospital.

Manden blev forsøgt genoplivet, men uden resultat. Han blev erklæret død klokken 16.20.

Der er ifølge Fyens.dk's oplysninger tale om en 61-årig beboer fra lejlighederne på Stationsvej.

Fyns Politi har endnu ikke noget motiv til drabet, men oplyser i en pressemeddelelse, at det er efterforskning omkring drabsstedet, der har ført til anholdelse af den 51-årige mand, som nu sigtes for drabet.
Knivstik
En 61-årig mand blev mandag eftermiddag fundet uden for Stationsvej 28 i Tommerup Stationsby. Han var blevet stukket et endnu ukendt antal gange med en kniv og kunne ikke genoplives.
Foto: Yilmaz Polat




På forsiden lige nu