DF: Hansborgprostituerersig
DF: Hansborg
prostituerer
sig
Karl Krapalis er splittertosset på Palle Hansborg-Sørensens udspil til enhver borgerlig. Her er Krapalis fotograferet på valgnatten, hvor han havde medbragt sin bryllupsslips, men ikke bundet knuden - fordi han ikke vidste, hvem han skulle fri til. Det ved han i dag.
Foto: Ole Friis
Seneste Nyt
Kerteminde
- Palle Hansborg-Sørensen er mere prostitueret, end han beskylder Sonja Rasmussen for at være. Man kan da ikke stå og sige, at enhver kan blive borgmester. Hvad har han gang i, buldrer Krapalis.
Dansk Folkeparti stiller med to af de 12 mandater, der gør Sonja Rasmussen til borgmester i Kerteminde, og Socialdemokraterne kan glemme alt om at fiske noget som helst i DF-dammen.
- Jeg har altid haft respekt for Palle Hansborg-Sørensen som borgmester, men den respekt er fuldstændig væk.
- Jeg forstår godt, at han er skuffet, men derfra og så til at gøre det, han gør nu - det kan man f.... ikke, fastslår Krapalis.
Han er lige nu så gal, at han overvejer at boykotte det sidste byrådsmøde.
- Efter dét her - så kan jeg godt finde på at blive hjemme i protest.



