Valgetsjoker kommersent pårådhuset
Valgets
joker kommer
sent på
rådhuset
Nordfynslisten Dorte Schmidt Brown kommer for sidst på aftenen op til de afgørende politiske forhandlinger på Bogense Rådhus. Det skyldes, at hun er med til at styre valget på Nordvestskolen i Otterup.
Foto: Nils Mogensen Svalebøg.
Seneste Nyt
Nordfyn
Så der venter afgørende og intense forhandlinger på Bogense Rådhus i aften, når stemmerne er talt op.
Dorte Schmidt Brown når dog ikke til Bogense Rådhus før et godt stykke ud på aftenen. Det skyldes, at hun er formand for de valgtilforordnede på Nordvestskolen, der er kommunens største afstemningssted.
- Men vi regner da med at blive så store, at ingen partier kan få forhandlet noget på plads, uden at vi er med i aftalen, sagde Dorte Schmidt Brown tidligere på formiddagen.
En meningsmåling, som TNS Gallup har lavet for Fyens Stiftstidende tidligere på måneden, gav Nordfynslisten det ene mandat, der gør listen i stand til at sende en borgerlig, en "rød" borgmester eller Nordfynslistens egen borgmester i spidsen for kommunen.



