fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
Dealdk_223x70px
AvisKlubben_Webbanner_223x70
KlubFyn_Webbanner_Safari_223x70

Politiet: Vi holder
godt øje med Åsumvej

I følge politiet er der er ofte fartkontrol i Vollsmose, men nogen i området kører råddent alligevel.
Åsumvej i Vollsmose, hvor fire mennesker er omkommet i trafikken de seneste seks år, har politiets opmærksomhed.

- Vi er opmærksomme på, at mange kører for stærkt lige netop der, siger politikommissær Peder Pedersen, leder af færdselspolitiet på Fyn.

Han oplyser, at politiet har været til stede i området med fartkontroller fem gange i oktober og netop på Åsumvej 25. oktober ved Fyrreparken.
- Vejene omkring Vollsmose er et af de områder, som får mest opmærksomhed på Fyn, siger Peder Pedersen.

- Vejene omkring Vollsmose er et af de områder, som får mest opmærksomhed på Fyn, siger Peder Pedersen.

Veje er sikre, bilister er farlige

Politikommisæren mener, at vejene omkring Vollsmose er gode. De har det rigtige udstyr i form af lysregulering, udkørsler, og fartbegrænsning og oversigtsforholdene er fine.

- Det største problem er, at dem der færdes i området ikke overholder reglerne, siger han.

Det, han kalder "de vejtekniske foranstaltninger", er godt vedligeholdt, og ansvarlige trafikanter har, i følge Peder Pedersen, mulighed for at placere sig rigtigt og at køre sikkert på vejene.

- Hvis man ignorerer reglerne, går det galt. Vi ved, at det er ved fart, at ulykker og skader sker, og farten dræber, siger Peder Pedersen.

Sikre veje er en uendelig opgave

Dødsulykken i denne uge på Åsumvej giver dog lederen af færdselspolitiet anledning til at spørge sig selv om færdselspolitiets arbejde i Vollsmose er godt nok. Han konkluderer:

- Det er et område som får stor opmærksomhed, men vi kan ikke være der altid. Ulykkerne i området skyldes trafikkulturen, siger han.

Dem, der kører råddent og som politiet opdager får en bøde og/eller klip i kørekortene. Da der var fartkontrol på Åsumvej 25. oktober skrev betjentene 13 rapporter, og blandt de 13 fik 11 bilister klip i kørekortene og én fik en betinget frakendelse på grund af kørslen.

Med regelmæssige fartkontroller, betjente på lokalstationen, som færdes blandt beboerne og med færdselsundervisning på skolerne, har beboerne i Vollsmose samme muligheder for at lære at køre ordentligt som alle andre, mener Peder Pedersen.

- Men det er en uendelig opgave at lære dem det, siger han.

Tophistorier netop nu

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30