fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
StingKoncert_Webbanner_223x70
eventyrløbet
Banner-223x70--nyt
Allesø Næsbyhoved Broby Husflidsforening - 75 års jubilæum

Allesø Næsbyhoved
Broby
Husflidsforening
- 75 års jubilæum

Fyns mest aktive husflidsforening fylder 75 år.
Allesø Næsbyhovedbroby Husflidsforening blev stiftet i 1934 og fejrer deres 75 års jubilæum i Næsbyhovedbroby Forsamlingshus d. 7. og 8. november med åbent hus.

”At give ungdommen mulighed for, at bruge fritiden til nyttigt arbejde.” var formålet, da en lille flok aktive personer tilbage i 1934 startede Fyns mest aktive husflidsforening. Og Allesø Næsbyhovedbroby Husflidsforening giver, her 75 år efter, stadig både unge og gamle mulighed for ”at bruge fritiden til nyttigt arbejde”, og det med stor succes! Mange benytter sig af de kurser Husflidsforeningen tilbyder i deres egne lokaler. Der arrangeres kurser i trædrejning, miniaturemøbler, blomsterbinding og meget mere.. , og foreningen deltager tilmed i mange udstillinger i årets løb. Gennem de 75 år har der været undervist i mange forskellige håndværk – det er bl.a. håndværk såsom bogbinding, billedskæring, børstenbinding og pileflet.
Allesø Næsbyhoved Broby Husflidsforening - 75 års jubilæum

Udover undervisning og udstillinger er husflidsforeningen også primusmotor bag den store bloksav på Lumby Mølle. Bloksaven trækker mange interesserede til, ved møllens arrangementer i årets løb.

Gennem de sidste 10 år er foreningens lokaler på Bogensevej blevet forbedret væsentligt. Udover de nye maskiner, er der også renoveret køkken og toiletfaciliteter – alt ved frivillig indsat fra foreningens mange aktive medlemmer. Så Allesø Næsbyhovedbroby Husflidsforening er godt rustet til mange år fremover.
Allesø Næsbyhoved Broby Husflidsforening - 75 års jubilæum

Fremtidsdrømme

Foreningen har i nogle år arbejdet på at skaffe midler til et nyt tag og et lokale på 1. salen til teoretisk undervisning, dette er ikke lykkedes endnu.

Åbent hus

Foreningens Jubilæum markeres ved en reception og udstilling i Næsbyhoved Broby Forsamlingshus, Bogensevej 361, lørdag den 7. nov. 2009 kl. 13.00-17.00, hvor der også er åbent hus i Husflidsskolens lokaler (Bogensevej 395) fra kl. 14.00-17.00. Søndag den 8. nov. fortsætter udstillingen fra kl. 10.00 - 16.00 i Forsamlingshuset. Her håber foreningen at en masse interesserede har lyst til at kikke forbi og fejre foreningens jubilæum.
Allesø Næsbyhoved Broby Husflidsforening - 75 års jubilæum

Alle er velkommen – det bliver en enestående mulighed for at se rigtigt håndværk tæt på!

Se mere på www.allesoe.husflid.dk

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30

KlubFyn_Webbanner01_223x70
AvisKlubben_Webbanner_223x70
1665097_0_0_0_0_0_0
webplayer3