Kauslunde fodboldsU10 drenge havdeindløb med OB d.02.11.09
Kauslunde fodbolds
U10 drenge havde
indløb med OB d.
02.11.09
Det var nogle spændte drenge fra Kauslunde IF, der mødte op på Fionia Park mandag d. 2. Nov. At skulle være maskot for OB’s SAS Liga-hold og løbe ind på banen sammen med heltene var bare så sejt.
Allan Drud fra OB tog imod spillerne udenfor Stadion, og tog dem og trænerne med ind i heltenes domæne. De klædte om til Kauslunde IF’s spillerdragt og blev ledt ind i spillerboksen, hvor Allan gav dem lidt information om, hvordan det hele skulle foregå. De skulle løbe ind på banen med en OB- spiller i hånden, og når de var færdige, skulle de gå ud samtidig med, at de vinkede til publikum.Imens de ventede på indløbet, kom Viktor forbi og hilste på og, der blev taget et gruppefoto sammen med ham. Drengene skulle så stille op på trappen i spillertunnellen. De var meget forventningsfulde og endelig blev spændingen udløst, heltene fra OB ankom. Det var nogle stolte drenge, der løb ind på Fionia Park med hver deres OB-spiller i hånden.
At stå midt på Fionia Parks grønsvær foran 7.754 tilskuere var bare en oplevelse for livet.
Drengene var bare vokset 10 cm og var pavestolte, da de kom op på familietribunen for at overvære kampen sammen med forældre og søskende.
Tak for en suveræn og uforglemmelig oplevelse
Mange hilsner Kauslunde IF’s U10-hold
Kauslunde IF’s U10-hold
Forreste række: Aske, Frederik, Rasmus, Mikkel og Nicolaj
Bageste række: Mads, Levi Christian, Anders og Jens



