05. november 2009 11:00

Send artiklen Sosu-assistent blev 23. trafikdræbte til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:
Billede
Den 24-årige kvindelige sosu-assistent, som omkom torsdag morgen, blev ramt af en bil, mens hun stod på et helleanlæg på Åsumvej ud for Børnehuset Planteskolen og Lærkeparken i Vollsmose.
Foto: GOOGLEMAPS

Sosu-assistent blev 23. trafikdræbte

Efter fem dage af november har tre mennesker mistet livet i den fynske trafik i denne måned. I 2009 er i alt 23 omkommet i 21 ulykker. Senest en kvindelig sosu-assistent som var på arbejde i Vollsmose. 
En 24-årig kvindelig sosuassistent døde tidligt torsdag morgen, efter hun onsdag formiddag blev kørt ned, da hun stod på et helleanlæg på Åsumvej ud for Børnehuset Planteskolen og Lærkeparken i Vollsmose.

63 anbefaler denne artikel

Kvinden var på arbejde som sosu-assistent og cyklede rundt til ældre mennesker i Vollsmose.

Føreren af bilen, som ramte hende, kørte alt for hurtigt og mistede herredømmet over bilen. Bagefter stak han af til fods, men meldte senere sig selv til politiet og er nu anholdt. Der er tale om en 21-årig mand af anden etnisk herkomst end dansk.

oktober og november

En 31-årig kvinde fra Odense døde af sine kvæstelser to timer efter hun tirsdag aften den 3. november mistede herredømmet over sin bil og ramte en modkørende firehjulstrækker. Hun blev dermed det 22. dødsoffer i den fynske trafik i år.

Da en 28-årig mand 1. november blev dræbt i en trafikulykke ved Sallinge på Midtfyn blev han det 21. trafikoffer på Fyn i år.
Den 28-årige mand stødte frontalt sammen med en anden bil på landevejen mellem Odense og Faaborg. I bilen sad et ældre ægtepar.
Trafikulykken, der skete kort efter klokken 18, var den 19. med dødelig udgang på Fyn i 2009.

September

Søndag den 27. september mistede en 37-årig mand herredømmet over sin scooter og kørte ind i et vejtræ på Assensvej i Middelfart by. Efter ulykken blev han bragt til Kolding Sygehus, hvor han døde næste dag.
Trafikulykken var den 19. med dødelig udgang på Fyn i 2009.

Syv dage tidligere mistede en 29-årig kvinde, der var ude og cykle med sin mand i Svendborg, livet, da hun blev ramt af en 21-årig bilist.
Bilisten slingrede så voldsomt med sin bil, at han efter sammenstødet fortsatte ud over en skrænt. Den 21-årige mand viste sig efterfølgende at have været stærkt påvirket af hash.

Den 15. september blev en 55-årig mand dræbt, da han på sin knallert ramte en lygtepæl i Birkeparken i Vollsmose. Han bliver erklæret død i ambulancen.

6. september blev en 35-årig mand fra Vejle dræbt, da han blev ramt af en bus på motorvejen ved Kildebjerg vest for Odense. Han var på vej hjem fra en fodboldaften i Parken og var angiveligt beruset og gik og talte i mobiltelefon.
I sin færden kom han uden for rastepladsens område og dermed ud på motorvejen.

Juli og august

En 66-årig mand omkom, da han lørdag den 8. august om eftermiddagen kom gående ved Shell-tanken i Ørbæk og blev påkørt af en lastbil. Han døde på stedet.

Den 1. august mistede en 18-årig kvinde fra Glamsbjerg livet på Odensevej mellem Assens og Glamsbjerg. Kvinden var sammen med sin 39-årige svigermor på vej mod øst med svigermoren bag rattet, og hun overså tilsyneladende en lastbil, som var ved at svinge til venstre ad Kirke Søbyvej.

Den 16. juli omkom to 16-årige drenge på hver sin cykel, hver sit sted på Fyn.
Den ene af to 16-årige drenge ville på cykel krydse en vej i landsbyen Espe ved Ringe. Da han kørte over vejen i krydset ved Lyndinge Mølle Vej og Kirkegade overholdt han ikke sin vigepligt og blev ramt af en bil.

Tidligere samme dag omkom en anden 16-årig dreng i et sving på den snoede og kuperede Tidselsgyden i Tommerup. Han kørte på cykel over i modsatte vejbane og blev ramt af en bil, da han ville skære en kurve.

Den 5. juli blev en 47-årig motorcyklist fra Greve kørt ned og dræbt i Ullerslev af en 48-årig beruset mand fra Munkebo, der derefter flygtede fra stedet.

Maj og juni

Den 1. juni mistede en 24-årig mand livet ved Stenstrup. Manden var passager i en bil, hvor føreren i høj fart overså en rundkørsel. Bilen fløj 23 meter, landede på en mark og fortsatte 37 meter.

Den 27. maj blev en 62-årig mand dræbt, da en bus svingede til højre for grønt lys i krydset Store Glasvej/Vestre Stationsvej i Odense. Han blev ramt af bussens forreste højre hjørne og slæbt med under bussen.

En 31-årig mand blev dræbt tirsdag den 19. maj på sin motorcykel på Store Landevej ved Fjelsted imellem Middelfart og Odense. Han kørte ind i siden på en traktor og døde kort efter.

Marts

Den 25. marts blev en 59-årig mand kørt ihjel, da han på cykel forsøgte at krydse Ring Nord ved Svendborg. Han havde ingen lygter på og blev derfor overset og påkørt af en bil.

To unge drenge på 15 og 16 år mistede livet, da de med høj fart kørte galt i en stjålet bil ved Magleby på Langeland natten til den 23. marts.

Et søskendepar - en dreng på 17 og en pige på 20 - blev dræbt den 15. marts. De kørte galt ved Hvidkilde Gods med den 17-årige bag rattet.

Januar og februar

En kvinde blev den 4. februar kørt ned, da hun gik bag om en bus og blev ramt af en bil på Svendborgvej i Ollerup.

13. januar blev en 33-årig kvinde kørt ned, da hun snublede på kørebanen på Munkebjergvej i Odense.

Det første dødsfald i i trafikken på Fyn skete, da året var 10 dage gammelt. En 28-årig mand døde den 10. januar, da han med høj fart kørte galt ved Fisketorvet i det centrale Odense.




På forsiden lige nu