fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
Dealdk_223x70px
AvisKlubben_Webbanner_223x70
KlubFyn_Webbanner_Safari_223x70
Første spadestik til legepladsen i Båring er taget

Første spadestik
til legepladsen
i Båring er
taget

Annonce:

Oplev eventyrlandet Tunesien

m. Bravo Tours

Næsten færdige med flisekanten... Foto: Alice Pedersen
Efter mere end et års arbejde kan medlemmerne af legepladsudvalget under Asperup-Roerslev Lokaludvalg nu endelig begynde at se den første del af deres projekt blive ført ud i livet.
Lørdag d. 31/10 var der således fra morgenstunden aktivitet på pladsen mellem Læsøvej og Bågøvej i Båring. 5-6 mand var stået tidligt op for at støbe ca. 50 m flisekant rundt langs det 184 m2 store område som skal danne grunden for legepladsen. Det arbejdende folk blev dagen igennem flittigt vartet op med både vådt og tørt af et par af de kvindelige medlemmer fra legepladsudvalget.

Mange børn var også mødt frem for at hjælpe til. De fik bl.a. lov til at prøve kræfter med de ret tunge fliser, som på en sækkevogn blev kørt frem til de steder hvor de skulle bruges.
Første spadestik til legepladsen i Båring er taget

Efter 6-7 timers hårdt men hyggeligt arbejde, stod kanten færdig hele vejen rundt og resultatet kunne tages i øjesyn. Set lidt fra oven ligner området nu mest af alt omridset af en kæmpe Barbapapa-figur, men da tegningen hele vejen rundt blev fulgt meget nøje blev resultatet godkendt af de tilstedeværende. Vi venter spændt på nye billeder fra Google Earth.

Efter planen ankommer de første legeredskaber til Båring i løbet af uge 45, så de er klar til at blive monteret i den kommende weekend (7.-8. november).
Første spadestik til legepladsen i Båring er taget

I første omgang er der blevet råd til tre legeredskaber. Siden de blev bestilt for knap to måneder siden, er der heldigvis kommet lidt flere penge ind på legepladskontoen. Bl.a. er der fra EU og Fødevareministeriet (de såkaldte LAG-midler) blevet givet tilsagn om støtte på 12.000 kr.

Det giver legepladsudvalget en forhåbning om at der meget snart kan afgives ordre på en lille gynge, som er specielt velegnet til de allermindste børn.

Hvis tidsplanen i den kommende uge holder, regner legepladsudvalget med at kunne invitere til åbning af legepladsen lørdag d. 14/11.

Se mere på: www.asperup-roerslev.dk/legeplads

Tophistorier netop nu

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30