fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
Dealdk_223x70px
AvisKlubben_Webbanner_223x70
KlubFyn_Webbanner_Safari_223x70

Voldelig far må ikke vise
sig på Abildgårdskolen

Den far, der onsdag overfaldt en lærer på Abildgårdskolen i Odense, har fået forbud mod nogensinde at vise sig på skolen igen, oplyser Tv2/Fyn.

Faren, der har palæstinensisk baggrund, gik amok og slog en lærer, der skulle have ham og hans datter, som går i tredje klasse, til en skole-hjem-samtale. Og nu har han fået et forbud mod at vise sig på skolen - et forbud, som politiet nu formelt skal udstede.

Samtlige lærere på skolen er i formiddag blevet briefet, og de har siden snakket med alle skolens elever om episoden. Datteren til faderen, der overfaldt læreren, vil der nu blive taget hånd om, så hun kan komme sig over chokket.

Lærer vil mødes med faderen

Den lærer, der onsdag blev overfaldet af en far til en elev på Abildgårdskolen i Odense, vil mødes med faderen.

Læreren forstår ifølge Tv2/Fyn ikke, hvorfor han skulle overfaldes, da faderen og dennes datter skulle til samtale på skolen. Derfor vil han nu tale med faderen.

Under overfaldet blev læreren så forslået, at han skulle behandles på skadestuen. Skolen skal ifølge tv-stationen drøfte, om den vil hjælpe med at sætte et møde op mellem læreren og faderen.

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30