Venstrei Odensefrygterikke tallet 13
Venstre
i Odense
frygter
ikke tallet 13
Denne unge mand, Morten Kibæk, kilede sig ind mellem Jane Jegind og Lars Chr. Lilleholt, da Venstre holdt opstillingsmøde.
Foto: John Fredy
Seneste Nyt
Odense
- 2012-02-03 18:53 Isbryder: Odense Havn sætter ”Fremad” ind mod isvinter
- 2012-02-03 17:12 Sådan skal Nordatlantisk Hus se ud
- 2012-02-03 16:50 Titlen som årets borgere i Vollsmose går til...
- 2012-02-03 14:03 Stak underbo ned med kniv: Afghansk mand dømt for drabsforsøg
- 2012-02-03 13:37 De gamle OIK-stjerner kan endnu
Rådmand Jane Jegind har kun en enkelt kvinde med på Venstres byrådsliste
Mange går i en lang bue uden om et bord med 13 pladser. Det gælder ikke for Venstre i Odense.13 er i hvert fald det antal kandidater, der til byrådsvalget skal forsøge at ændre det pauvre resultat i 2005 med kun to mandater - til noget for partiet mere spiseligt.
En kvinde skal trække det store læs, nemlig børn- og ungerådmand Jane Jegind, der er spidskandidat.
Efter hende er det kvindelige islæt til at overskue. Der er nemlig kun en enkelt kvinde mere.
Udover Jegind er Lars Chr. Lilleholt også i byrådet. Han måtte lide den tort at blive sendt ned på tredjepladsen, da Venstre-medlemmerne stemte.
De unge i VU lavede deres hjemmearbejde og samlede tilstrækkeligt med stemmer til, at studerende Morten Kibæk (22) kilede sig ind på andenpladsen.
Om det holder, bestemmer vælgerne. Ligesom alle andre partier opstiller Venstre nemlig sideordnet, hvilket betyder, at det alene er de personlige stemmer, der afgør, hvem der vinder.
Fredag formiddag afleverede Venstre opstillingslisten på rådhuset.



