Seneste Nyt
Indland/Fyn
Knivlov rammermange ustraffede
Knivlov rammer
mange ustraffede
Langt størstedelen af de folk, der er blevet dømt efter strammet knivlov, har fået en fængselsdom. Mange af dem er tidligere ustraffede, oplyser Rigsadvokaten.
Den stramme knivlov har allerede i løbet af sin godt et-årige levetid sendt mange tidligere ustraffede mennesker bag tremmer. Det viser en redegørelse fra Rigsadvokaten.Ifølge opgørelsen har der siden lovstramningen sidste sommer været 71 domme for overtrædelse af knivforbuddet. 53 af dommene resulterede i fængselsdomme på en uge eller mere, og heraf var mindst 21 personer tidligere ustraffede personer.
I blot ni tilfælde blev sagerne afgjort med en bøde, enten fordi de tiltalte var for unge til straf, eller fordi dommerne tog hensyn til den smalle kattelem om et såkaldt "anerkendelsesværdigt formål" med knivbesiddelsen, som politikerne indførte i kølvandet på det generelle knivforbud.
Flere politikere har på det seneste beskyldt anklagemyndigheden for at handle i direkte modstrid med intentionerne bag knivloven, men det er ikke korrekt, fastslår Rigsadvokaten i sin redegørelse. Faktisk har politikerne fået nøjagtig, hvad de bad om, hedder det.
"Gennemgangen af dommene viser, at straffene i de 71 sager om ulovlig besiddelse af knive på offentligt tilgængelige steder må anses for udmålt i overensstemmelse med de tilkendegivelser om strafniveauet, der fremgår af loven", skriver Rigsadvokaten.






