- Hun kunnegodt væreblevet lidtlængere
- Hun kunne
godt være
blevet lidt
længere
Præcis kl. 11.15 gik dronningen fra borde.
Foto: John Fredy
Seneste Nyt
Odense
Det blev en kort royal hilsen for de fremmødte ved Odense Havn, da Dronningen klokken 11.15 gik fra borde.
Odense: Et vink fra kongeskibet, et håndtryk til Jan Boye, et vink mere og så af sted til H.C. Andersens hus.Dronningen gjorde kort proces, da hun kl. 11.15 gik fra borde fra Kongeskibet Danmark.
Et sted mellem 100 og 200 mennesker havde trodset det dårlige vejr for at få et royalt vink, og det fik de, selvom det blev et kort et af slagsen.
Betty Christiansen var en af dem, der var mødt op på Odense Havns østre kaj for at se Dronningen gå i land, og det fortrød hun ikke.
- Jeg har aldrig set hende før, så jeg synes, det var meget sjovt at se hende, selvom hun godt kunne være blevet lidt længere.



