fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
StingKoncert_Webbanner_223x70
eventyrløbet
Banner-223x70--nyt
Bil med skudhul skal undersøges

Bil med
skudhul
skal
undersøges

Annonce:

Har du skadedyr?

Bekæmpelse og udryddelse af alle slags skadedyr, fast pris

Politiet spærrede torsdag aften en stor del af området af ved Bøgeparken i Vollsmose efter meldinger om skud.
Foto: Jørgen Hansen
Fyns Politi afventer en teknisk undersøgelse af den bil med et skudhul, som politiet torsdag aften tog med fra Bøgeparken i Vollsmose. Det er stadig uklart, hvad der lå til grund for torsdagens skyderi.
Torsdag aften fik Fyns Politi anmeldelse om skyderi i Vollsmose-bebyggelsen Bøgeparken. Politiet rykkede hurtigt ud og var til stede i området hele aftenen.

Der var ingen, der var blevet ramt af skud, og politiet fandt heller ikke nogen rester af ammunition. Men en bil med et skudhul blev konfiskeret og taget med til politigården i Odense til nærmere undersøgelse.

- Den står lige nu i vores garage, og vi afventer, at teknikerne får undersøgt den. Men jeg kan ikke sige noget om, hvornår vi har et resultat, fortæller vagtchef ved Fyns Politi Jesper Fält til Fyens.dk.

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30

KlubFyn_Webbanner01_223x70
AvisKlubben_Webbanner_223x70
1665097_0_0_0_0_0_0