Seneste Nyt
Indland/Fyn
Kamphunde aflivesefter overfald
Kamphunde aflives
efter overfald
To muskelhunde skal aflives. Det har politiet besluttet, efter at en kvinde blev overfaldet og måtte på operationsbordet.
De to muskelhunde Emmy og Emma er blevet dømt til døden, efter at de deltog i overfaldet på et par i Kollund i Sønderjylland forrige lørdag. Det skriver JydskeVestkysten.Tre kamphunde overfaldt Kollund-parret, den ene blev aflivet umiddelbart efter, og nu har politiet i samråd med en hundesagkyndig efter en uges betænkning vurderet, at de to andre skal have samme skæbne.
- Skaderne er så omfattende, og alle hundene har været med i et vist omfang, og så er betingelserne for en aflivning opfyldt, forklarer politiadvokat Lisa Dissing Vibe-Pedersen.
Afgørelsen vækker begejstring hos ofrene.
- Der faldt en stor sten fra mit hjerte. Den afgørelse har min kone og jeg været nervøs for i lang tid. Men vi får først helt fred, når de er fysisk aflivet, siger Brian Sørensen.
Hustruen Lene Sørensen måtte efter overfaldet undergå plastikkirurgisk behandling på Odense Universitetshospital, mens ægtefællen slap med bidsår i den ene balle.
Hundene står til at få sprøjten om 10 dage. Hundenes ejere vil dog klage over afgørelsen.






