fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
Dealdk_223x70px
AvisKlubben_Webbanner_223x70
KlubFyn_Webbanner_Safari_223x70
Øl - fest og en smule musik

Øl - fest
og en
smule
musik

Annonce:

RTS har eget maskinsnedkeri

hvor vi gør meget ud af det håndværksmæssige!
Fremstilling af døre og vinduer efter mål.

Festivalgæsterne var ikke i tvivl, da de blev spurgt efter sidste års udgave af Skanderborg Festival. 89 procent ville vælge bøgetræerne og søerne uden for Skanderborg som ramme for næste års festival.
Foto: Thorkild Amdi/Polfoto

Seneste Nyt

Musik

Danmarks smukkeste festival i bøgeskoven ved søerne i Skanderborg er i fuld gang. Men selv om det er en musikfestival, er det ikke kun musikken, de mange gæster kommer efter
Musik: Solen hænger ensomt på den blå himmel, der sammen med en skov af farverige iglotelte, kreative navne på de mange lejre, der fylder campingpladsen og store mængder alkohol skaber kulissen for årets Skanderborg Festival, der i år kan fejre deres 30 års jubilæum.

Og festivalen, der i folkemunde bliver kaldt Danmarks smukkeste festival - sandsynligvis på grund af den idylliske placering midt i den bakkede bøgeskov og med udsigt ud over Skanderborgs søer - kunne med lethed finde andre positive tillægsord, der også kan beskrive den folkefest, der åbnede i onsdags, og som slutter i morgen aften med en jubilæumskoncert, hvor forskellige kunstnere spiller deres største hit, der hver især repræsenterer et år af festivalens historie fra de seneste 30 år.
Øl - fest og en smule musik

Man behøver faktisk ikke bruge mange timer på den store campingplads, før man støder på et sigende tillægsord.

Her bliver hygget

For selv om store musikalske kunstnere spytter hits ud i skoven på både bøgescenen, der er festivalens største scene, og de andre festivalscener, så er det ikke alle gæster, der skynder sig at bevæge sig mod festivalens musikalske midtpunkt.

Faktisk skynder de sig slet ikke. De sidder på campingpladsen og drikker lunkne øl, spille kroket, øl-bowling og nogle har valgt at underholde sig med at give alle de smukke forbipasserende karakter for udseende og stil.

Sagt med andre ord. De hygger sig. Og det er da også ordet hyggelig, der uden problemer kunne erstatte smuk, når man omtaler Skanderborg Festival.

Langt de fleste af festivalens mange tusinde gæster har nemlig ikke brugt 1700 kroner, som billetten koster, primært på grund af musikprogrammet, der både byder på danske klassikere som Kim Larsen og Tim Christensen og udenlandske navne som Kylie Minogue og Fat Boy Slim.

De kommer på grund af den stemning, der er synonym med festivalen. De kommer på grund af de mange temabarer, hvor man kan tage en tur på after-ski eller en tur til eksotiske himmelstrøg med tequila og lune rytmer.

Og så kommer de selvfølgelig også for at høre lidt musik. Og mens Tim Christensen torsdag aften fylder bøgescenen med nye hits og gamle Dizzy Mizz Lizzy klassikere, fortsætter festen i temabarerne med danske syng-med-sange, mens ølbowlingen bliver afgjort på campingpladsen.

Tophistorier netop nu

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30